BIZNES Infrastruktura

Władysławowo zmieni się dzięki współpracy z Akademią Sztuk Pięknych

Data publikacji: 2017-06-26
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Władysławowo zmieni się dzięki współpracy z Akademią Sztuk Pięknych
Kategoria: BIZNES, Infrastruktura

Gmina Władysławowo stawia na estetyzację, a ma w temu dopomóc współpraca z dr hab Janem Sikorą z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Władysławowo zmieni się dzięki współpracy z Akademią Sztuk Pięknych BIZNES, Infrastruktura - Gmina Władysławowo stawia na estetyzację, a ma w temu dopomóc współpraca z dr hab Janem Sikorą z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Od Nowa: Władysławowa 

Materiały do pobrania: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84hMY3jk5012Zb8Z63Pw

Gmina Władysławowo i Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku rozpoczyna współpracę z Gminą Władysławowo pt: "OD NOWA: WŁADYSŁAWOWO", na podstawie której studenci uczelni przygotowywać będą koncepcje zagospodarowania przestrzeni publicznej gminy, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. małej architektury. Podpisanie listu intencyjnego odbyło się w środę 21 czerwca w siedzibie ASP w Gdańsku.

Chroniące przed wiatrem i słońcem wiklinowe kosze, ławeczki czy stojaki na rowery – takie zmiany w przyszłości zastaną mieszkańcy i turyści przebywający na władysławowskich plażach. W przeszłości cieszyły się one nie lada zainteresowaniem, a dziś wielu turystów i mieszkańców wspomina je z rozrzewnieniem. Ten przykład małej architektury mógłby tylko podnieść atrakcyjność wypoczynku nad polskim morzem. 

Celem współpracy, jaką podejmie gmina Władysławowo z Akademią Sztuk Pięknych jest uzdrowienie estetyczne odcinka wybrzeża przynależącego do gminy. Studenci będą projektować, a najlepsze pomysły zostaną zrealizowane w najbliższej przyszłości. 
Wykładowcy, jak i studenci mają wiele ciekawych pomysłów na ożywienie przestrzeni publicznej Gminy Władysławowo. Mówimy o ławeczkach, stojakach na rowery czy miejscach do odpoczynku, oczywiście dopasowanych do otoczenia. Na współpracy z ASP, możemy tylko zyskać i wierzę, że tak właśnie będzie – mówi Burmistrz Władysławowa Roman Kużel. 

                Porozumienie z Akademią Sztuk Pięknych to efekt współpracy z dr Janem Sikorą, twórcą sopockiej Sopoteki czy nagradzanej wielokrotnie Stacji Rumia, który zaprojektował także Władysławowski dworzec, który w najbliższych latach przejdzie metamorfozę. Jak sam mówi: Kierunek Architektura Przestrzeni Kulturowych powstał, aby rozwiązywać realne problemy w przestrzeni miejskiej. Z naszej perspektywy – wykładowców i studentów – nie ma ciekawszego zadania. Dlatego studenci podeszli do tematu z niezwykłym zaangażowaniem i już od pierwszych dni jeździli po gminie i dokumentowali jej problemy przestrzenne. Z rozmów z mieszkańcami oraz z władzami zrodził się szkic zagadnień którymi się zajęliśmy. Co chcemy robić? Zamierzamy zająć się każdym ważniejszym problemem przestrzeni gminy: od zalewu reklam, brzydkich i prymitywnych w formie budek z goframi poprzez "duże tematy" takie jak: uprządkowanie strefy plaży, placy miejskich i wykształcenie w Karwii parku kulturowego (na wzór tych w Sopocie i Zakopanem). Kiedy będą pierwsze projekty? Pierwsze projekty już powstały. Obecnie jesteśmy na etapie planowania realizacji prototypów. Dlaczego wybraliśmy Władysławowo? Jest kilka powodów: jest bardzo dużo do zrobienia, fantastyczni nowi i prężni burmistrzowie oraz lubimy jeździć do Władysławowa – jest to więc nasze podwórko. A o nie zawsze warto dbać.

Wieloletnie plany wydatków mają na celu podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej miasta i polepszenie jakości życia mieszkańców. Dzięki nim stworzona zostanie również oferta dla turystów, oczekujących wysokiego poziomu usług. 

dr hab. Jan Sikora

Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych. Autor wnętrz obiektów kultury m.in. Stacji Kultura w Rumi oraz Sopoteki, założyciel autorskich pracowni Sikora Wnętrza i Marek+Sikora Archiktektura. Laureat Nagrody Architektonicznej Polityki, Bryły Roku i międzynarodowej nagrody Library Interior Design Award.

Autor zdjęć Bartosz Żukowski Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Władysławowo zmieni się dzięki współpracy z Akademią Sztuk Pięknych BIZNES, Infrastruktura - Gmina Władysławowo stawia na estetyzację, a ma w temu dopomóc współpraca z dr hab Janem Sikorą z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
Hashtagi: #BIZNES #Infrastruktura

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #BIZNES   #Przemysł