BIZNES Gospodarka

W Żorach powstanie nowoczesna spopielarnia ciał

Z końcem kwietnia na terenie Żor – przy Al. Armii Krajowej – rozpoczęto budowę spopielarni ciał zmarłych osób „Sacrum”. Obiekt będzie najnowocześniejszym tego typu zakładem na Górnym

Data publikacji: 2014-05-15
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: W Żorach powstanie nowoczesna spopielarnia ciał
Kategoria: BIZNES, Gospodarka

Z końcem kwietnia na terenie Żor – przy Al. Armii Krajowej – rozpoczęto budowę spopielarni ciał zmarłych osób „Sacrum”. Obiekt będzie najnowocześniejszym tego typu zakładem na Górnym Śląsku.

W Żorach powstanie nowoczesna spopielarnia ciał BIZNES, Gospodarka - Z końcem kwietnia na terenie Żor – przy Al. Armii Krajowej – rozpoczęto budowę spopielarni ciał zmarłych osób „Sacrum”. Obiekt będzie najnowocześniejszym tego typu zakładem na Górnym Śląsku.

Z końcem kwietnia na terenie Żor – przy Al. Armii Krajowej – rozpoczęto budowę spopielarni ciał zmarłych osób „Sacrum”. Obiekt będzie najnowocześniejszym tego typu zakładem na Górnym Śląsku. W ramach inwestycji powstaną m.in. kaplica, pokoje pożegnań oraz kolumbarium, czyli specjalne miejsce, w którym przechowywane będą urny z prochami.

Prowadząca inwestycję spółka MOMENTUM wybrała na lokalizację teren przy cmentarzu komunalnym, co jest – jak zaznacza firma – ściśle związane z uwarunkowaniami logistyczno-transportowymi. Podobnie, w pobliżu cmentarzy, umiejscowione są inne spopielarnie, np. w Katowicach i Bytomiu.

„Lokalizacja spopielarni została starannie przemyślana. Umiejscowienie zakładu na terenie Żor, leżących na głównym krajowym szlaku komunikacyjnym, pozwoli na stosunkowo szybki dojazd z całego regionu górnośląskiego, Rybnickiego Okręgu Węglowego oraz Podbeskidzia – w ciągu kilkudziesięciu minut. Zakończenie inwestycji planowane jest na przełom 2014 i 2015 roku” – informuje MOMENTUM Sp. z o.o.

W „Sacrum” używane mają być wysokiej jakości urządzenia (m.in. amerykańsko-włoskiej firmy GEM Matthews), dzięki którym spopielarnia stanie się najnowocześniejszym tego rodzaju zakładem w województwie śląskim oraz jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie w Polsce.

Proces spopielania trumien z ciałami zmarłych osób prowadzony będzie pod nadzorem specjalnego systemu elektronicznego. Odpowiednie oprogramowanie oraz połączenie online z centralą GEM we Włoszech umożliwi monitorowanie poszczególnych etapów spalania i dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo.

Jak zapewnia inwestor, działanie spopielarni ma być całkowicie neutralne dla środowiska naturalnego oraz mieszkańców okolic.

„Instalacje, które będą używane w zakładzie, spełniają wszystkie przewidziane w prawie polskim i unijnym normy. To najwyższej klasy maszyny zapewniające, że wszelkie potencjalnie szkodliwe substancje zostaną wyeliminowane, a dokładniej – spalone. Powstałe w trakcie spopielania gazy będą natomiast bezwonne i bezbarwne” – tłumaczy spółka MOMENTUM.

Przy spopielarni „Sacrum” powstaną również m.in. pokoje pożegnań, kwiaciarnia, kaplica oraz kolumbarium. To ostatnie, czyli specjalne „ściany” do przechowywania urn z prochami, zostanie postawione na zewnątrz zakładu, na pobliskim pasie zieleni.

Inwestycja powinna pozytywnie wpłynąć na lokalną gospodarkę. W zakładzie zatrudnienie znajdzie ok. 10 osób.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
W Żorach powstanie nowoczesna spopielarnia ciał BIZNES, Gospodarka - Z końcem kwietnia na terenie Żor – przy Al. Armii Krajowej – rozpoczęto budowę spopielarni ciał zmarłych osób „Sacrum”. Obiekt będzie najnowocześniejszym tego typu zakładem na Górnym Śląsku.
Hashtagi: #BIZNES #Gospodarka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy