BIZNES Gospodarka

W Żorach otwarto najnowocześniejszą w kraju spopielarnię ciał

Data publikacji: 2015-01-20
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: W Żorach otwarto najnowocześniejszą w kraju spopielarnię ciał
Kategoria: BIZNES, Gospodarka

W pierwszej połowie stycznia w Żorach otwarto – najnowocześniejszą w Polsce – spopielarnię ciał zmarłych „Sacrum – Pamięć i Popiół”. Obiekt zlokalizowany jest przy cmentarzu komunalnym na Al. Armii Krajowej.

W Żorach otwarto najnowocześniejszą w kraju spopielarnię ciał BIZNES, Gospodarka - W pierwszej połowie stycznia w Żorach otwarto – najnowocześniejszą w Polsce – spopielarnię ciał zmarłych „Sacrum – Pamięć i Popiół”. Obiekt zlokalizowany jest przy cmentarzu komunalnym na Al. Armii Krajowej.

W pierwszej połowie stycznia w Żorach otwarto – najnowocześniejszą w Polsce – spopielarnię ciał zmarłych „Sacrum – Pamięć i Popiół”. Obiekt zlokalizowany jest przy cmentarzu komunalnym na Al. Armii Krajowej. Jak informują właściciele spopielarni, koszt kremacji ciała wynosi przeciętnie ok. 550 zł.

Położona przy ul. Komunalnej 9 i Al. Armii Krajowej spopielarnia to czwarty tego rodzaju zakład na terenie Górnego Śląska. Lokalizacja w pobliżu głównego szlaku komunikacyjnego (autostrada A1, węzeł autostrady A4 i drogi krajowej nr 81) umożliwić ma bezproblemowy i szybki dojazd z regionu całego Górnego Śląska oraz ROW i Podbeskidzia.

W „Sacrum – Pamięć i Popiół” ceremonie pożegnalne przeprowadzane są zgodnie z wolą zmarłych i/lub rodziny oraz bliskich. Możliwe są więc zarówno pogrzebowe ceremonie kościelne, jak i świeckie.

W skład obiektu wchodzą m.in. klimatyzowana kaplica, dwie sale pożegnań, garaż oraz pomieszczenia dodatkowe. Wczesną wiosną na terenie cmentarza powstanie natomiast kolumbarium – miejsce, w którym można będzie przechowywać urny z prochami zmarłych.

„Proces spopielania trumny z ciałem zmarłej osoby przeprowadzany jest przy użyciu najnowocześniejszych urządzeń, spełniających wyśrubowane normy unijne. Samo spopielanie trwa średnio do 90 minut. Odbywa się ono dwuetapowo – na początku w tzw. komorze głównej, gdzie temperatura wynosi ok. 800-900 °C, a później w tzw. komorze dopalania z temperaturą na poziomie do 1100 °C. Dzięki temu całkowicie eliminowane są substancje palne, także te potencjalnie szkodliwe” – informuje będąca właścicielem zakładu spółka MOMENTUM.

Jak podaje spółka, za proces spopielania odpowiadają najnowocześniejsze urządzenia amerykańsko-włoskiej firmy GEM Matthews, która jest liderem branży. Poszczególne etapy kremacji podlegają ścisłemu nadzorowi, również z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi specjalny system nadzoru – za pośrednictwem internetu proces spopielania jest bowiem monitorowany także przez centralę producenta pieców kremacyjnych.

Budowę spopielarni „Sacrum – Pamięć i Popiół” rozpoczęto w kwietniu 2014 r. Oficjalnie obiekt został otwarty i poświęcony 9 stycznia 2015 r. W spotkaniu inaugurującym udział wziął m.in. prezydent miasta Żory, Waldemar Socha, władze i zarząd Polskiej Izby Pogrzebowej oraz przedstawiciele zakładów pogrzebowych z regionu.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
W Żorach otwarto najnowocześniejszą w kraju spopielarnię ciał BIZNES, Gospodarka - W pierwszej połowie stycznia w Żorach otwarto – najnowocześniejszą w Polsce – spopielarnię ciał zmarłych „Sacrum – Pamięć i Popiół”. Obiekt zlokalizowany jest przy cmentarzu komunalnym na Al. Armii Krajowej.
Hashtagi: #BIZNES #Gospodarka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #BIZNES   #Gospodarka