BIZNES Przemysł

W Poznaniu powstaje 31 tysięcy opon. Codziennie!

125 395 900 – właśnie tyle opon wyprodukowała już fabryka Bridgestone Poznań. Zakład, który dziś jest jednym z największych pracodawców w regionie, obchodzi właśnie swoje

Data publikacji: 2018-08-15
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: W Poznaniu powstaje 31 tysięcy opon. Codziennie!
Kategoria: Przemysł, BIZNES

125 395 900 – właśnie tyle opon wyprodukowała już fabryka Bridgestone Poznań. Zakład, który dziś jest jednym z największych pracodawców w regionie, obchodzi właśnie swoje 20-lecie.

W Poznaniu powstaje 31 tysięcy opon. Codziennie! Przemysł, BIZNES - 125 395 900 – właśnie tyle opon wyprodukowała już fabryka Bridgestone Poznań. Zakład, który dziś jest jednym z największych pracodawców w regionie, obchodzi właśnie swoje 20-lecie.

125 395 900 – właśnie tyle opon wyprodukowała już fabryka Bridgestone Poznań. Gdyby rozdysponować je wszystkie wśród poznaniaków, każdy mieszkaniec stolicy Wielopolski otrzymałby 232 sztuki*. Zakład, który dziś jest jednym z największych pracodawców w regionie, obchodzi właśnie swoje 20-lecie.

Poznań to miasto, które wyróżnia się przedsiębiorczo na mapie Polski. Nic dziwnego, skoro to właśnie w stolicy Wielkopolski światowe korporacje otwierają swoje siedziby, tworzą centra logistyczne czy zakłady produkcyjne. Swoją fabrykę ulokował tutaj m.in. japoński Bridgestone, największy na świecie producent opon i wyrobów z gumy. Bridgestone Poznań działa w stolicy Wielkopolski już od 1998 roku i jest to jedna z największych i najnowocześniejszych fabryk koncernu w Europie. To między innymi ona przyczynia się do tego, że nasz kraj należy do czołowych producentów opon w Europie.

Imponujące liczby i marki

Obecnie w zakładzie Bridgestone przy ul. Bałtyckiej codziennie produkowanych jest ponad 31 tys. opon do samochodów osobowych. Trafiają one do ponad 40 krajów na całym świecie, w tym na tak odległe rynki jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman czy Hong Kong, a ich odbiorcami są wiodący światowi producenci samochodów. Na ogumieniu pochodzącym z poznańskiego Bridgestone jeżdżą auta osobowe m.in. takich marek jak Volkswagen, BMW, Audi, Maserati, Porsche, Mercedes. Poznański zakład jest też oficjalnym partnerem i dostawcą opon do Astona Martina DB11. – W naszej fabryce jako jedyni z całego koncernu wytwarzamy także wygłuszone za pomocą specjalistycznej technologii opony B-Silent czy opony typu Run Flat, które z kolei pozwalają kontynuować jazdę nawet po ich przebiciu – mówi Roman Staszewski, dyrektor zarządzający Bridgestone Poznań.

Ludzie z pasją

By sprostać wymaganiom rynku fabryka Bridgestone w Poznaniu, która w 1998 r. zaczynała z 26 pracownikami, dziś zatrudnia ich niemal dwa tysiące. Co ciekawe, wśród nich są osoby, które pracują tu od samego początku. – Cieszę się, że jest wśród nas aż tylu „dwudziestolatków”. To, że są z nami tak długo, jest najlepszym potwierdzeniem tego, że jesteśmy solidnym pracodawcą, oferujemy stabilne zatrudnienie i dbamy o interesy pracowników – dodaje Roman Staszewski. Mogłoby się wydawać, że praca w fabryce to typowo męskie zajęcie, ale wśród załogi, w tym od niedawna także na produkcji, spotkamy również panie.

Odpowiedzialny biznes

Bridgestone Poznań nie tylko produkuje opony, ale też realizuje liczne inicjatywy skierowane do lokalnej społeczności. Jedną z nich jest prowadzona we współpracy z wielkopolską Policją już od 10 lat akcja edukacyjna Think Before You Drive. W jej ramach podczas interaktywnych warsztatów przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych poznają najważniejsze zasady dotyczące zachowania bezpieczeństwa na drodze – zarówno wtedy, gdy jest się pasażerem samochodu, jak i pieszym. Pracownicy Bridgestone włączają się także w inicjatywy charytatywne skierowane do dzieci potrzebujących pracowników czy maluchów z domów dziecka, organizują akcje ekologiczne, m.in. sprzątanie brzegów i zarybianie Warty, pomagają okolicznym schroniskom dla zwierząt. Od 2015 r. pracownicy poznańskiej fabryki przeprowadzali niemal 150 akcji charytatywnych, z których część została wpisana w kalendarz działań CSR-owych na stałe.

Przyszłość na Bałtyckiej

Bridgestone zainwestował już ponad 2 miliardy zł w rozbudowę swojego flagowego zakładu w Europie. Obecnie Bridgestone Poznań zajmuje około 26 hektarów – to niemal 15 razy więcej niż powierzchnia placu Wolności w Poznaniu. Firma nie zamierza jednak na tym poprzestać. – Będziemy zwiększać nie tylko powierzchnię, ale i rozmiary produkcji. Na ten cel na przestrzeni najbliższych pięciu lat przeznaczymy blisko 700 mln zł. Do 2022 r. zainwestujemy przede wszystkim w rozwiązania technologiczne umożliwiające produkcję opon nowej generacji, będziemy także modernizować i optymalizować obecnie działające linie i procesy produkcyjne. Planujemy zwiększyć dzienną produkcję opon z aktualnych 31 tys. do ponad 40 tys. sztuk – zapowiada Roman Staszewski z Bridgestone Poznań.

 

* Przy założeniu, że liczba poznaniaków to 538 633 osoby (zgodnie z danymi z www.poznan.stat.gov.pl z dn. 15.06.2018 r.).

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
W Poznaniu powstaje 31 tysięcy opon. Codziennie! Przemysł, BIZNES - 125 395 900 – właśnie tyle opon wyprodukowała już fabryka Bridgestone Poznań. Zakład, który dziś jest jednym z największych pracodawców w regionie, obchodzi właśnie swoje 20-lecie.
Hashtagi: #Przemysł #BIZNES

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy