BIZNES Gospodarka

W Polsce przybywa spopielarni ciał

Na terenie Polski powstaje coraz więcej spopielarni ciał zmarłych osób. Obecnie jest ich już ponad 30, z czego praktycznie wszystkie zostały wybudowane w ciągu ostatnich dwóch

Data publikacji: 2015-03-05
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: W Polsce przybywa spopielarni ciał
Kategoria: BIZNES, Gospodarka

Na terenie Polski powstaje coraz więcej spopielarni ciał zmarłych osób. Obecnie jest ich już ponad 30, z czego praktycznie wszystkie zostały wybudowane w ciągu ostatnich dwóch dekad.

W Polsce przybywa spopielarni ciał BIZNES, Gospodarka - Na terenie Polski powstaje coraz więcej spopielarni ciał zmarłych osób. Obecnie jest ich już ponad 30, z czego praktycznie wszystkie zostały wybudowane w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Na terenie Polski powstaje coraz więcej spopielarni ciał zmarłych osób. Obecnie jest ich już ponad 30, z czego praktycznie wszystkie zostały wybudowane w ciągu ostatnich dwóch dekad. Kremacja zyskuje na popularności – w porównaniu do tradycyjnej formy pochówku – m.in. dzięki niższym kosztom oraz oszczędności miejsca na cmentarzach.

W Polsce na spopielanie decyduje się z roku na rok więcej osób, co pokazuje zwiększająca się liczba specjalizujących się w tym zakładów. Jeszcze pod koniec XX wieku nad Wisłą działało zaledwie kilka krematoriów. Teraz jest ich już w sumie 34. Podobna liczba tego rodzaju obiektów funkcjonuje np. we Włoszech.

Pozytywnie na popularność spopielania wpływa m.in. kwestia kosztów, które są zazwyczaj niższe względem tradycyjnej formy pochówku. Przykładowo, w otwartej na początku tego roku w Żorach (Górny Śląsk) spopielarni ciał „Sacrum – Popiół i Pamięć” koszt kremacji wynosi średnio ok. 550-600 zł. Przeciętnie ogólne koszty okazują się mniejsze o od kilku do kilkunastu procent.

Osoby z branży zwracają uwagę na to, że w dłuższej perspektywie czasu spopielanie ciał może rozwiązać – pojawiający się obecnie w niektórych parafiach – problem z koniecznością poszerzania powierzchni cmentarzy. W porównaniu do tradycyjnej formy pochówku kolumbaria (specjalne „ściany”, w których umieszczane są urny z prochami) zajmują na cmentarzach zdecydowanie mniej miejsca.

Na wzrost liczby osób decydujących się na kremację wpływa w Polsce także m.in. stanowisko Kościoła katolickiego – Watykan akceptuje spopielanie ciał już od 1963 roku. Legalizację kremacji dodatkowo potwierdzono w znowelizowanym Kodeksie prawa kanonicznego z 1983 r., akcie zatwierdzonym za pontyfikatu Jana Pawła II. Kilka lat temu w jednym z oficjalnych dokumentów takie stanowisko zajęła również Konferencja Episkopatu Polski.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
W Polsce przybywa spopielarni ciał BIZNES, Gospodarka - Na terenie Polski powstaje coraz więcej spopielarni ciał zmarłych osób. Obecnie jest ich już ponad 30, z czego praktycznie wszystkie zostały wybudowane w ciągu ostatnich dwóch dekad.
Hashtagi: #BIZNES #Gospodarka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy