BIZNES Gospodarka

Unijni eksperci dbają o bezpieczeństwo e-papierosów

Data publikacji: 2018-02-26
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Unijni eksperci dbają o bezpieczeństwo e-papierosów
Kategoria: BIZNES, Gospodarka

W środę 28 lutego w Berlinie odbędzie się spotkanie unijnego Komitetu Technicznego badającego elektroniczne papierosy oraz używane do ich uzupełniania płyny, tzw. e-liquidy. W gronie ekspertów nie zabraknie polskiego akcentu.

Unijni eksperci dbają o bezpieczeństwo e-papierosów BIZNES, Gospodarka - W środę 28 lutego w Berlinie odbędzie się spotkanie unijnego Komitetu Technicznego badającego elektroniczne papierosy oraz używane do ich uzupełniania płyny, tzw. e-liquidy. W gronie ekspertów nie zabraknie polskiego akcentu.

W środę 28 lutego w Berlinie odbędzie się spotkanie unijnego Komitetu Technicznego badającego elektroniczne papierosy oraz używane do ich uzupełniania płyny, tzw. e-liquidy. W gronie ekspertów nie zabraknie polskiego akcentu.

Komitet CEN/TC 437 ds. Elektronicznych Inhalatorów Nikotyny oraz Płynów do ich Uzupełniania już od ponad 3 lat na zlecenie Komisji Europejskiej zajmuje się szeroko zakrojonymi badaniami nad e-papierosami. Działania te mają na celu opracowanie pierwszej europejskiej normy jakościowej dla tych wyrobów wraz z uchwaleniem rzetelnych metod analitycznych. Standaryzacja wśród wszystkich producentów tej branży w Europie będzie miała pozytywny wpływ na bezpieczeństwo i pewność użytkowania e-papierosów przez użytkowników końcowych.

Kolejne, piąte już spotkanie Komitetu Technicznego będzie miało miejsce w środę 28 lutego w siedzibie Niemieckiego Komitetu Normalizacyjnego DIN w Berlinie. Eksperci z całej Europy będą debatować zarówno nad terminologią i opracowaniem stosownych definicji, jak i uchwaleniem wymogów wraz z metodyką badań dla papierosów elektronicznych oraz płynów do ich uzupełniania. Podczas wydarzenia zostaną przedstawione projekty standaryzowanych testów dla e-liquidów oraz analityczne metody pomiaru emisji nikotyny, związków karbonylowych czy metali przez elektroniczne papierosy.

Jednym z aktywnych członków Komitetu reprezentującym producentów e-liquidów jest firma LIPRO e-Liquid Production ze Żnina, funkcjonująca na rodzimym rynku już do wielu lat.

„W prace nad powstaniem pierwszej europejskiej normy jakościowej dla e-papierosów i e-liquidów jesteśmy zaangażowani od samego początku powołania grupy przez Komisję Europejską. W pełni wierzmy, że wspólny wysiłek członków Komitetu pozwoli zharmonizować rynek i ustali standardy, których wspólnym mianownikiem będzie bezpieczeństwo waperów, czyli użytkowników e-papierosów.” – twierdzi Justyna Lipowicz, prezes LIPRO e-Liquid Production.

Termin powstania nowej normy dla branży e-papierosowej nie jest jeszcze znany, jednak bieżące prace badawcze mają zakończyć się jeszcze w tym roku. Będzie to kolejny po Dyrektywie Tytoniowej (TPD) krok legislacyjny, który przyczyni się do standaryzacji dynamicznie rozwijającego się sektora e-papierosów oraz e-liquidów. Eksperci mają również nadzieję, że normalizacja pozwoli jednoznacznie określić czy e-papierosy są rzeczywiście lepszą i o wiele mniej szkodliwą dla zdrowia alternatywą dla tradycyjnych papierosów. Za tą tezą stoi coraz większa liczba prac naukowych, na czele z raportem „E-cigarettes: an evidence update” opublikowanym przez Public Health England – brytyjskiego odpowiednika polskiego Ministerstwa Zdrowia.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Unijni eksperci dbają o bezpieczeństwo e-papierosów BIZNES, Gospodarka - W środę 28 lutego w Berlinie odbędzie się spotkanie unijnego Komitetu Technicznego badającego elektroniczne papierosy oraz używane do ich uzupełniania płyny, tzw. e-liquidy. W gronie ekspertów nie zabraknie polskiego akcentu.
Hashtagi: #BIZNES #Gospodarka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #BIZNES