BIZNES Gospodarka

Sukces w PPP: czy rozmiar ma znaczenie?

Czy jednak każda – zarówno duża, jak i mała – inwestycja w PPP może odnieść

Data publikacji: 2018-07-19
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Sukces w PPP: czy rozmiar ma znaczenie?
Kategoria: BIZNES, Gospodarka

Czy jednak każda – zarówno duża, jak i mała – inwestycja w PPP może odnieść sukces?

Sukces w PPP: czy rozmiar ma znaczenie? BIZNES, Gospodarka - Czy jednak każda – zarówno duża, jak i mała – inwestycja w PPP może odnieść sukces?

PPP stanowi coraz bardziej promowaną formę finansowania i realizacji zadań publicznych. Polski sejm dopiero co uchwalił nowelizację ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, która ma przyczynić się do zwiększenia zaangażowania środków prywatnych w realizacje inwestycji publicznych. W formule tej realizowane są już projekty różnych rozmiarów i z różnych sektorów. Czy jednak każda – zarówno duża, jak i mała – inwestycja w PPP może odnieść sukces?

PPP z myślą o dużych inwestycjach

Na całym świecie partnerstwo publiczno-prywatne przez długi czas wykorzystywane było przede wszystkim do realizacji dużych przedsięwzięć, głównie z sektora transportowego. Na przykład, jak wynika z danych PPP Expertise Centre, w latach 2010 – 2014 projekty z tego sektora stanowiły ponad 50 proc. wartości rynku PPP w Europie. Wartość trzydziestu z dziewięćdziesięciu realizowanych w tym czasie projektów transportowych wynosiła ponad 500 mln euro.

Z wielu przyczyn to właśnie w przypadku tych wielkobudżetowych inwestycji formuła PPP może w pełni rozwinąć skrzydła. Co o tym decyduje? Przede wszystkim fakt, że przygotowanie projektów realizowanych w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego oraz przeprowadzenie całej procedury wyboru partnera prywatnego wymaga zaangażowania zewnętrznych doradców, a także jest bardziej czasochłonne niż tradycyjne przetargi. W przypadku małych inwestycji te dwie kwestie już na początku mogą zniechęcić do wybrania tego modelu. Kolejnym powodem są bariery finansowe. Finansowanie projektów PPP jest bowiem stosunkowo skomplikowane, a banki przeważnie jeszcze nie posiadają wypracowanych produktów finansowych szytych na miarę PPP. Pokonanie wymienionych wyzwań bywa znacznie łatwiejsze, kiedy zaangażowane w projekt są duże, doświadczone firmy oraz duże budżety.

Czy mniejsze PPP się opłaca?

PPP stanowi jednak coraz bardziej promowaną formę finansowania i realizacji zadań publicznych – także tych niedużych. Władze samorządów terytorialnych, które dostrzegły szereg korzyści wynikających z zastosowania tego modelu, zaczęły jego wdrażanie przy mniejszych projektach na przykład w takich sektorach, jak gospodarka odpadami, sport i rekreacja, oświetlenie uliczne, modernizacja energetyczna, sektor wodno-kanalizacyjny czy renowacji przestrzeni miejskiej. Czy takie projekty się opłacają? Jak najbardziej. Obecnie w PPP realizowane są również mniejsze inwestycje, które odnoszą sukcesy. Wykorzystanie modelu partnerstwa publiczno-prywatnego w takich projektach stało się możliwe dzięki ciągłemu dopracowywaniu regulacji i ustandaryzowaniu formuły postępowania PPP. Nowe inwestycje przecierają także szlaki kolejnym projektom – dzięki doświadczeniu poprzedników proces realizacji projektów w PPP staje się prostszy, szybszy i obarczony mniejszym ryzykiem.

Specyfiką polskiego rynku jest właśnie realizacja stosunkowo niewielkich projektów w zróżnicowanych sektorach. Ich budżety średnio wahają się między 10 mln zł a 50 mln zł. Stroną publiczną są przeważnie gminy i miasta. Dostosowanie przepisów prawnych i procedur wykonawczych do tego typu przedsięwzięć jest gwarancją efektywnych realizacji.

PPP poniżej 5 milionów?

Projekty bardzo małe – o nakładach inwestycyjnych wynoszących na przykład 1-3 mln zł, bardzo rzadko są realizowane w formule PPP. Jeśli już dochodzi do przedsięwzięcia, to odbywa się ono wyłącznie z małymi lokalnymi firmami w bardzo uproszczonych formach prawnych i finansowych. Niewątpliwie mikro projekty także mają swoje plusy – są chociażby szansą dla niedużych, lokalnych inwestorów.  Niemniej projekty takie są ostatecznie mniej opłacalne ze względu na proporcjonalnie wysokie koszty transakcyjne. Trudniej także pozyskać w nich partnera prywatnego. Duże, doświadczone firmy oraz banki zdecydowanie wolą większe projekty, z kolei dla małych i początkujących na rynku PPP – ryzyko staje się zbyt duże.

Autor:

Mec. Rafał Cieślak

Kancelaria Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz

 

 

 

 

 

***

Dr Rafał Cieślak – wspólnik zarządzający w Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak&Kordasiewicz. Jest jednym z najbardziej doświadczonych w Polsce specjalistów w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego. Zajmuje się także zagadnieniami zamówień publicznych, funduszy unijnych oraz finansów jednostek samorządu terytorialnego. Rekomendowany jako ekspert w zakresie PPP i prawa publicznego w rankingu prawniczym „Chambers Europe”. 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Sukces w PPP: czy rozmiar ma znaczenie? BIZNES, Gospodarka - Czy jednak każda – zarówno duża, jak i mała – inwestycja w PPP może odnieść sukces?
Hashtagi: #BIZNES #Gospodarka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy