BIZNES Infrastruktura

Sufity podwieszane niedocenianym narzędziem w zapewnieniu optymalnej akustyki

Holenderska firma Hunter Douglas opracowała raport „Sufit jako instrument akustyczny”, z którego wynika, że już na etapie planowania budynku warto zadbać o akustyczne właściwości

Data publikacji: 2014-06-30
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Sufity podwieszane niedocenianym narzędziem w zapewnieniu optymalnej akustyki
Kategoria: BIZNES, Infrastruktura

Holenderska firma Hunter Douglas opracowała raport „Sufit jako instrument akustyczny”, z którego wynika, że już na etapie planowania budynku warto zadbać o akustyczne właściwości pomieszczeń.

Sufity podwieszane niedocenianym narzędziem w zapewnieniu optymalnej akustyki BIZNES, Infrastruktura - Holenderska firma Hunter Douglas opracowała raport „Sufit jako instrument akustyczny”, z którego wynika, że już na etapie planowania budynku warto zadbać o akustyczne właściwości pomieszczeń.

Dźwięk, podobnie jak światło, kolor i temperatura, należy do czynników, które wpływają na produktywność i dobre samopoczucie każdego z nas. Tymczasem znaczenie dobrej akustyki jest często niedoceniane. Zapewne jest to związane z mierzalnością efektu – trudno jest wskazać jednoznaczną, opartą na danych, relację pomiędzy akustyką a wydajnością pracy. Poza tym, często zakłada się, że problemy z nadmiernym dźwiękiem mogą być rozwiązane na etapie wykończenia i urządzania budynku poprzez wstawienie określonych mebli lub odpowiednie pokrycie podłóg. Ze względu na ograniczenia budżetowe, akustyka nie jest więc największym priorytetem dla wielu wykonawców. W rezultacie, w momencie kiedy obiekt jest już użytkowany, pojawiają się uwagi dotyczące słabej jakości akustyki we wnętrzach budynku. Zdecydowanie korzystniejszym podejściem jest zastosowanie akustycznych rozwiązań na wczesnym etapie realizacji inwestycji.

Hunter Douglas poruszył ten temat w nowym raporcie, prezentującym sufity jako idealne narzędzia do zapewnienia optymalnej akustyki pomieszczeń. Raport skupia się na czterech podstawowych obszarach – służbie zdrowia, edukacji, przestrzeni publicznej i biurowej. W służbie zdrowia dobra akustyka przekłada się na szybszy powrót do formy pacjentów, a w szkołach przyczynia się do lepszych wyników w nauce. W biurach dobra akustyka wpływa na produktywność pracowników. W przestrzeniach publicznych, takich jak restauracje, zdolność absorpcji dźwięku jest niezbędna dla zrozumienia słów rozmówcy.

Jak pokazuje badanie przeprowadzone w Szpitalu Uniwersyteckim w Huddinge w Szwecji, akustyka odgrywa dużą rolę w lecznictwie. Badanie skupiło się na zmierzeniu wpływu akustyki wnętrz na poprawę stanu zdrowia pacjentów z chorobami kardiologicznymi. Podczas okresu badawczego, standardowe płyty sufitowe odbijające dźwięk zostały zastąpione przez płytki dźwiękochłonne. Po trzech miesiącach zaobserwowano znaczne różnice pomiędzy stanem zdrowia pacjentów, przejawiające się w amplitudzie tętna chorych, którzy cierpieli na zatrzymanie krążenia czy skurcze serca. Pacjenci narażeni na przebywanie w pomieszczeniach ze złą akustyką, musieli być częściej hospitalizowani. Wyniki opisywanego badania wskazują istotność jakości akustyki pomieszczeń w służbie zdrowia. Dźwiękochłonne sufity zapewniają pacjentom warunki ciszy i odpoczynku, które są niezbędne podczas procesu powracania do zdrowia. 

Akustyka jest równie istotna w edukacji. Uczniowie podczas lekcji w pomieszczeniach ze słabą akustyką nie słyszą wypowiedzi nauczyciela w stopniu wystarczającym. Trudności w rozumieniu nauczyciela powodują problemy z koncentracją i zmęczenie. Często pojawiające się zakłócenia są efektem występowania zbyt dużego pogłosu. Problem jest o tyle istotny, że zmianie ulega sposób nauczania. Dzisiejszy nacisk na interakcję i pracę w grupie przekłada się na poziom dźwięku w klasach: wielu uczniów mówi w tym samym momencie, tworząc hałas. Ten efekt jest minimalizowany w pomieszczeniach z odpowiednią akustyką. Istotną rolę w tej kwestii odgrywają sufity. Wybór rozwiązań sufitowych, które redukują pogłos, pozwala uczniom na osiągnięcie lepszej koncentracji i polepszenie wyników w nauce. Nauczyciele również dostrzegają zdrowotne korzyści wynikające z dobrej akustyki, nie muszą bowiem już tak często podnosić głosu. 

W przestrzeni biurowej dobra akustyka wpływa na produktywność pracowników. Zwiększona liczba biur typu open space stwarza nowe wyzwania dla akustyki. Pracownicy skupieni są w większych grupach, przez co generują więcej hałasu. Wszelkie odgłosy w biurze zazwyczaj skutkują spadkiem produktywności, problemami z koncentracją, stresem i częstszymi nieobecnościami w pracy. Zastosowanie sufitu akustycznego z wysoką klasą absorpcji dźwięku jest dobrym sposobem na zapobieganie przenoszenia dźwięku na dalsze odległości. Wykazano, że w praktyce koszt projektu akustyki budynku stanowi mniej niż 1 proc. całkowitego kosztu inwestycji, jeżeli jest on uwzględniony na wczesnym etapie procesu budowy. W fazie operacyjnej, zyski z takiego kroku przewyższą jego koszty, biorąc pod uwagę zwiększoną produktywność i mniejszą liczbę nieobecności w pracy.

W przestrzeni publicznej, takiej jak restauracje, trudność w zrozumieniu rozmówcy jest dużym problemem.Uniwersytet Techniczny w Delft zaobserwował, że niski poziom zrozumiałości mowy prowadzi do rozmów jeden na jeden zamiast w cztery osoby. W rezultacie poziom hałasu zwiększa się. Sufit absorbujący dźwięk skraca czas pogłosu, przyczyniając się do powstania przyjaznych warunków do rozmowy.

W raporcie podkreślono, że odpowiednio zaprojektowane sufity akustyczne – zazwyczaj niedoceniane przez wykonawców i zamawiających z przyczyn budżetowych – to opłacalna inwestycja, która zwraca się na dalszych etapach realizacji projektu. Publikacja wskazuje, że zaniedbywanie kwestii akustyki lub zakładanie, że problem można rozwiązać poprzez odpowiednie pokrycie podłóg, zasłony, meble czy rośliny, może prowadzić do sporych problemów. Koszt ich rozwiązywania jest zawsze znacznie wyższy niż cena spełnienia akustycznych wymagań w fazie projektowania budynku.  

Raport można pobrać pod adresem: http://assets2.hunterdouglascontract.com/documents/ceiling/Brochures/Poland/Brochure-Whitepaper-Akoestiek-pl-PL.pdf

Hunter Douglas jest światowym liderem w produkcji żaluzji i systemów osłon przeciwsłonecznych i jednym z czołowych producentów sufitów podwieszanych i okładzin elewacyjnych. Historia firmy sięga 1919 roku. Od prawie 50 lat Hunter Douglas produkuje elementy wykorzystywane w konstrukcji budynków dla handlu, przemysłu, administracji rządowej. Firma intensywnie współpracuje z architektami, projektantami i wykonawcami, co umożliwia maksymalne dostosowanie się do ich potrzeb. Na każdym etapie produkcji i dystrybucji produktów firma dba o minimalizowanie szkodliwego wpływu na środowisko. Hunter Douglas składa się ze 160 firm w ponad 100 państwach świata, zatrudnia ponad 16,5 tys. pracowników. Główna siedziba spółki mieści się w Rotterdamie. W Polsce rozwiązania dostarczane przez firmę zostały wykorzystane m.in. na stadionach w Warszawie,  lotniskach w Gdańsku i we Wrocławiu, w wielu budynkach biurowych, użyteczności publicznej, stacjach metra i galeriach handlowych. W Polsce mieści się również fabryka Hunter Douglas Fabrication, produkująca rolety materiałowe, rolety rzymskie, żaluzje, zasłony panelowe.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Sufity podwieszane niedocenianym narzędziem w zapewnieniu optymalnej akustyki BIZNES, Infrastruktura - Holenderska firma Hunter Douglas opracowała raport „Sufit jako instrument akustyczny”, z którego wynika, że już na etapie planowania budynku warto zadbać o akustyczne właściwości pomieszczeń.
Hashtagi: #BIZNES #Infrastruktura

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy