BIZNES Gospodarka

Promostal inwestuje w Skandynawii

Promostal zwiększa zatrudnienie, by sprostać kolejnym kontraktom na rynku skandynawskim. Konstruuje m.in. kilkusetmetrowe schody w Narwiku, szpital w Kopenhadze czy punkt serwisowy Volvo w norweskim

Data publikacji: 2015-11-27
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Promostal inwestuje w Skandynawii
Kategoria: BIZNES, Gospodarka

Promostal zwiększa zatrudnienie, by sprostać kolejnym kontraktom na rynku skandynawskim. Konstruuje m.in. kilkusetmetrowe schody w Narwiku, szpital w Kopenhadze czy punkt serwisowy Volvo w norweskim Porsgrunn.

Promostal inwestuje w Skandynawii BIZNES, Gospodarka - Promostal zwiększa zatrudnienie, by sprostać kolejnym kontraktom na rynku skandynawskim. Konstruuje m.in. kilkusetmetrowe schody w Narwiku, szpital w Kopenhadze czy punkt serwisowy Volvo w norweskim Porsgrunn.

Promostal zwiększa zatrudnienie, by sprostać  kolejnym kontraktom na rynku skandynawskim. Konstruuje m.in. kilkusetmetrowe schody w Narwiku, szpital w Kopenhadze czy punkt serwisowy Volvo w norweskim Porsgrunn.

Obecnie spółka równolegle prowadzi w Skandynawii kilka projektów. Jednym z ciekawszych jest montaż prostych i spiralnych schodów w pylonach  i komorach mostu w Narwiku realizowany przez Promostal na zlecenie NCC Construction AS. 

– To niemałe wyzwanie konstrukcyjne, bo wieża wznosi się na wysokości 179 m ponad poziomem wody, a montaż wykonywany jest od góry do dołu, gdyż góra pylonu jest  zamknięta – mówi Mirosława Gerasimowicz, kierownik projektu. – Wewnątrz pylonu zamontowana jest platforma, która umożliwia taki sposób montażu. Tonaż konstrukcji to ok. 200 ton.

W sumie Promostal zamontuje w Narwiku około 600 m bieżących schodów, co odpowiada długości schodów dla 200-piętrowego budynku. Spółka ma na to czas do lutego 2016.

Z kolei dla NCC Construction Danmark A/S Promostal realizuje typowo produkcyjny kontrakt, obejmujący prefabrykację wraz z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowej na potrzeby rozbudowy Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze. – W ramach tego kontraktu wykonujemy około 1600 ton belek stropowych typu „delta” oraz tysiąc ton głównej konstrukcji nośnej ośmiopiętrowego budynku – mówi kierownik tego projektu – Kamil Lenczewski.- Zakończenie tych prac planujemy na maj 2016 r.

Obecnie firma z Czarnej Białostockiej kończy też kontrakt ze Skanska Norge AS, w ramach którego prefabrykuje, dostarcza i montuje konstrukcję stalową dwóch budynków przemysłowych o łącznej masie 210 ton.  Budynki są częścią linii przeładunkowej rudy żelaza w Narwiku. Z kolei w Porsgrunn w Norwegii zakończył się montaż konstrukcji samochodowego punktu serwisowego Volvo Maskin Service. W ramach  kontraktu z Veidekke Entreprenør AS spółka wykonała również projekt i prefabrykację tej konstrukcji.

Ogólna wartość tych i innych skandynawskich kontraktów Promostalu to ok. 12 mln zł. By móc je zrealizować spółka zwiększyła zatrudnienie o 50 osób i nadal poszukuje pracowników. Chodzi o spawaczy z uprawnieniami, monterów ze znajomością rysunku technicznego, managerów niższego stopnia na stanowisko kierownik projektu. Liczy się też znajomość języka angielskiego. Obecnie Promostal zatrudnia ponad 200 osób.

Spółka z optymizmem patrzy w najbliższą przyszłość. Zdaniem prezes Promostalu Agnieszki Stanisławczyk nowa perspektywa wydatkowania środków unijnych będzie miała pozytywny wpływ na losy branży konstrukcji stalowych.

– Przede wszystkim liczymy na wzrost inwestycji prywatnych w kraju i związany z tym popyt na konstrukcje stalowe – mówi Agnieszka Stanisławczyk. – Mamy też konkretne plany w związku z nową perspektywą zorientowaną przede wszystkim na badania i rozwój w obszarze innowacji procesowej, a także w obszarze ochrony środowiska i poprawy warunków pracy.

Na koniec roku 2014 spółka miała ponad 66 mln zł przychodów, o 30 mln więcej w porównaniu z poprzednim rokiem.  

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Promostal inwestuje w Skandynawii BIZNES, Gospodarka - Promostal zwiększa zatrudnienie, by sprostać kolejnym kontraktom na rynku skandynawskim. Konstruuje m.in. kilkusetmetrowe schody w Narwiku, szpital w Kopenhadze czy punkt serwisowy Volvo w norweskim Porsgrunn.
Hashtagi: #BIZNES #Gospodarka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy