BIZNES Gospodarka

Promostal. Finisz prac przy konstrukcji spalarni w Białymstoku

Ponad 37 m wysokości i 560 ton wagi ma konstrukcja stalowa zamontowana dotychczas w białostockiej spalarni. Wykonawca – spółka Promostal z Czarnej Białostockiej planuje zakończenie prac konstrukcyjnych na początek

Data publikacji: 2014-10-23
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Promostal. Finisz prac przy konstrukcji spalarni w Białymstoku
Kategoria: BIZNES, Gospodarka

Ponad 37 m wysokości i 560 ton wagi ma konstrukcja stalowa zamontowana dotychczas w białostockiej spalarni. Wykonawca – spółka Promostal z Czarnej Białostockiej planuje zakończenie prac konstrukcyjnych na początek listopada.

Promostal. Finisz prac przy konstrukcji spalarni w Białymstoku BIZNES, Gospodarka - Ponad 37 m wysokości i 560 ton wagi ma konstrukcja stalowa zamontowana dotychczas w białostockiej spalarni. Wykonawca – spółka Promostal z Czarnej Białostockiej planuje zakończenie prac konstrukcyjnych na początek listopada.

Cała konstrukcja wsporcza w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku ma ważyć ok. 600 ton. Elementy konstrukcji są wykonane w wytwórni Promostalu, a potem dostarczane na plac budowy.

– Przedmiotem umowy jest prefabrykacja, dostawa i montaż stalowej konstrukcji wsporczej wraz z platformami roboczymi pod urządzenia do utylizacji odpadów komunalnych: kocioł, system oczyszczania spalin i odzyskiwania popiołu –– wyjaśnia Patryk Mlonek z Promostalu, kierownik kontraktu podpisanego z generalnym wykonawcą – konsorcjum Budimeksu, CESPA z Hiszpanii i Keppel Seghers z Belgii. 

Konstrukcja stalowa pod kocioł zmontowana jest już do wysokości około 37m ponad poziom posadzki. Ostatnim etapem robót będzie montaż platformy na poziomie 38-40m oraz wyposażenie pomostów roboczych w poziomie 20-40m w kraty pomostowe i barierki.

– Newralgicznym etapem robót było zmontowanie konstrukcji wsporczej pod kocioł do poziomu 20 m, na którym znajdują się cztery główne kratownice stanowiące oparcie dla kotła, ważącego 500 ton – opowiada Patryk Mlonek. – Istotne było zachowanie rygorystycznych wymagań dotyczących odchyłek montażowych konstrukcji w celu precyzyjnego dopasowania obydwu konstrukcji – stalowej i kotła.

Po zakończeniu prac konstrukcyjnych i montażu linii technologicznej do spalania, pod koniec roku wykonywana zostanie obudowa głównego budynku. Jego konstrukcja sięgnie 44 metrów wysokości. Wszystkie prace przy budowie spalarni mają zakończyć się do końca przyszłego roku. Instalacja ma zacząć działać w 2016 roku.

 

 

Promostal działa w branży konstrukcji stalowych od ponad sześciu lat. Poza krajowym podwórkiem najwięcej inwestycji realizuje na rynku skandynawskim. Na rynku szwedzkim, norweskim i duńskim Promostal wykonywał m.in. konstrukcje stalowe szkół, hal sportowych i produkcyjnych, mosty, wiadukty kolejowe, kładki dla pieszych ale też fasady biurowców czy urządzenia dla ekospalarni. Do największych inwestycji Promostalu należy hala produkcyjna huty magnezu w Porsgrunn w Norwegii, a do najbardziej spektakularnych – prefabrykacja i montaż wiaduktu kolejowego w centrum Sundyberg w Szwecji Promostal  ma renomę również na rynku polskim – wykonał m.in. konstrukcję stacji uzdatniania wody w rafinerii Grupy Lotos,  rozbudowę i wymianę poszycia ścian hali ełckiej firmy Prodeko z grupy Ekoton Industrial Group, halę wystawową Expo XXI w Warszawie, halę produkcyjną Masterpress w Białymstoku czy konstrukcję mostu łukowego w Darłowie oraz mostu drogowego na krajowej drodze nr 65 w Waliłach w woj. podlaskim.

Obecnie w Promostalu pracuje 160 osób . Przychody Promostalu w 2013  wyniosły 39 mln zł, a na koniec czerwca br. – 40 mln zł. 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Promostal. Finisz prac przy konstrukcji spalarni w Białymstoku BIZNES, Gospodarka - Ponad 37 m wysokości i 560 ton wagi ma konstrukcja stalowa zamontowana dotychczas w białostockiej spalarni. Wykonawca – spółka Promostal z Czarnej Białostockiej planuje zakończenie prac konstrukcyjnych na początek listopada.
Hashtagi: #BIZNES #Gospodarka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy