BIZNES Infrastruktura

Podsumowanie roku 2013 w branży dźwigowej

Data publikacji: 2014-02-14
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Podsumowanie roku 2013 w branży dźwigowej
Kategoria: BIZNES, Infrastruktura

Ubiegły rok w liczbach, komentarzach i wrażeniach przedstawicieli branży

Podsumowanie roku 2013 w branży dźwigowej BIZNES, Infrastruktura - Ubiegły rok w liczbach, komentarzach i wrażeniach przedstawicieli branży

Rok 2013 w branży dźwigowej to wciąż wysoki wskaźnik instalacji nowych urządzeń, pomimo niewielkiego spadku w porównaniu z rokiem poprzednim. Zdaniem ekspertów mniejsza sprzedaż może mieć związek z kryzysem, który dotknął między innymi branżę budowlaną w ostatnich latach. Mniej nowych inwestycji to również mniej nowych kontraktów na montaż urządzeń dźwigowych. Prognozy na kolejne lata są jednak optymistyczne.

Stopniowy wzrost liczby nowo instalowanych w Polsce dźwigów osobowych jest widoczny od 2005 roku, czyli od wejścia Polski do Unii Europejskiej. W tym czasie liczba nowych wind uległa podwojeniu. W roku 2013 zainstalowano 5196 urządzeń, z czego prawie 3000 to nowoczesne dźwigi bez maszynowni. 4088 zainstalowanych w ubiegłym roku wind to urządzenia o napędzie elektrycznym, które dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań znacznie zmniejszają zużycie energii.

Pomimo mniejszej liczby zamówień z sektora deweloperskiego, branżę dźwigową napędzają obecnie inwestycje infrastrukturalne. Powstają nowe biurowce i centra handlowe, a w dużych miastach przeprowadza się kolejne modernizacje obiektów użyteczności publicznej, dworców itp.

 

Rozwój infrastruktury to jeden z wielu czynników, które mają realny wpływ na wyeliminowanie problemów,  z jakimi – pomimo dobrych wyników – spotyka się branża dźwigowa. Jak podkreśla Tadeusz Popielas, sekretarz generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Dźwigów, duże znaczenie ma tu modernizacja dźwigów zainstalowanych w latach 1970-1990.

– Takich urządzeń jest obecnie ok. 40 tys. Jednakże do realizacji szerokiego programu modernizacji tych dźwigów niezbędne jest wprowadzenie pewnych uregulowań prawnych – podkreśla Popielas. Ich brak sprawia, że część właścicieli nieruchomości, zarządców oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych tego typu działania znacznie przesuwa w czasie. Jednak już teraz wiele podmiotów we własnym zakresie modernizuje wiekowe windy, co pozwala przypuszczać, że w nadchodzących latach takich inwestycji będzie coraz więcej.

 

Eksperci, m.in. szwajcarskiego Schindlera – lidera w branży dźwigowej, są przekonani, że w najbliższych latach czeka nas stopniowy wzrost wartości rynku modernizacji również dlatego, że dźwigi wysokiego ryzyka powinny zostać wymienione do 2028 roku.

 

Dalszy rozwój inwestycji infrastrukturalnych oraz nowe inwestycje mieszkaniowe z pewnością wpłyną pozytywnie na wyniki branży dźwigowej. Zwłaszcza, że obecnie większość deweloperów traktuje windę jako standard, nawet w budynkach dwupiętrowych.

– Jest też spore prawdopodobieństwo, że wejście w życie programu rządowego  "Mieszkanie dla młodych"  spowoduje ożywienie w branży mieszkaniowej, a tym samym wzrost sprzedaży nowych dźwigów – zaznacza Tadeusz Popielas. – Mając do wyboru budynek, w którym jest winda i taki, w którym jej nie ma, chętniej wybierzemy ten pierwszy. Jest to szczególnie istotne nie tylko dla osób niepełnosprawnych czy starszych, ale także dla kobiet w ciąży czy rodzin z małymi dziećmi – zaznacza.

 

Również inwestycje firm dźwigowych potwierdzają, że spodziewają się one wzrostu zamówień w nadchodzących latach. Dla przykładu koncern Schindler w 2014 roku sfinalizuje budowę aż 6 fabryk na trzech kontynentach –  w Europie, Ameryce i Azji. 

Duże znaczenie dla rozwoju branży dźwigowej ma także szkolenie wyspecjalizowanej kadry pracowniczej. Jak podkreśla Tadeusz Popielas, specjaliści w zakresie montażu, modernizacji i konserwacji wind już teraz są bardzo poszukiwani. W przypadku wejścia w życie obowiązku modernizacji starszych dźwigów zapotrzebowanie na tego typu kadrę jeszcze się zwiększy. Brak państwowego systemu szkolenia branży sprawił, że nasze stowarzyszenie od 9 lat prowadzi program edukacji w tym zakresie, którego celem jest podniesienie jakości kształcenia zawodowego w taki sposób, aby spełniało ono oczekiwania pracodawców z branży dźwigowej – dodaje Popielas. 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Podsumowanie roku 2013 w branży dźwigowej BIZNES, Infrastruktura - Ubiegły rok w liczbach, komentarzach i wrażeniach przedstawicieli branży
Hashtagi: #BIZNES #Infrastruktura

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #BIZNES   #Transport