BIZNES Gospodarka

Płaca minimalna w transporcie – kluczowe decyzje na III EKMP

Data publikacji: 2015-04-21
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Płaca minimalna w transporcie – kluczowe decyzje na III EKMP
Kategoria: BIZNES, Gospodarka

Bruksela rozpatruje skargę na temat obowiązku stosowania niemieckich przepisów płacy minimalnej w branży transportowej. Na decyzję KE czekają tysiące polskich firm transportowych. Wiele wskazuje na to, że decyzja zostanie ogłoszona w Polsce.

Płaca minimalna w transporcie – kluczowe decyzje na III EKMP BIZNES, Gospodarka - Bruksela rozpatruje skargę na temat obowiązku stosowania niemieckich przepisów płacy minimalnej w branży transportowej. Na decyzję KE czekają tysiące polskich firm transportowych. Wiele wskazuje na to, że decyzja zostanie ogłoszona w Polsce.

Bruksela rozpatruje skargę na temat obowiązku stosowania niemieckich przepisów płacy minimalnej w branży transportowej. Na decyzję Komisji Europejskiej czekają tysiące polskich firm transportowych, którym grozi upadłość. Wiele wskazuje na to, że decyzja ogłoszona zostanie w Polsce. Przekaże ją Marianne Thyssen – Komisarz UE ds. Zatrudnienia na III Europejskim Kongresie Mobilności Pracy.

Spór pomiędzy Komisją Europejską a Berlinem dotyczy szerokiej interpretacji przepisów o płacy minimalnej wprowadzonej przez Niemcy z początkiem tego roku. Według niemieckiej interpretacji obowiązują one każdego pracownika przekraczającego granicę Niemiec, nawet wówczas, gdy jedynie przejeżdża przez ten kraj transferem.

– Brak zdecydowanej reakcji Komisji Europejskiej na nierespektowanie przez Niemcy prawa unijnego będzie początkiem końca rynku wewnętrznego – mówi Stefan Schwarz, prezes Inicjatywy Mobilności Pracy. – Francuzi i Włosi czekają już z wprowadzeniem przepisów opartych na analogicznej interpretacji. Pozwala ona niemal dowolnie utrudniać działalność firm usługowych z innych państw członkowskich.

Komisarz Marianne Thyssen, w której kompetencjach leżą decyzje Komisji Europejskiej dotyczące zatrudnienia i mobilności pracowników, spotka się z polskimi przedsiębiorcami już 23 kwietnia w krakowskim Centrum Kongresowym ICE. Wygłosi tam wystąpienie programowe, w którym odniesie się do ograniczania podstawowych swobód eksporterów usług zagwarantowanych przez UE pod pozorem ochrony pracowników. W Kongresie weźmie udział również Minister Pracy i Polityki Społecznej – dr Władysław Kosiniak-Kamysz.

Tematem wiodącym trzeciej edycji Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy (www.koordynacja.org) jest toczący się w Unii Europejskiej konflikt dwóch fundamentalnych wartości – swobody przepływu usług oraz ochrony praw pracowniczych. Państwa zachodnie pod szyldem zabezpieczania osób delegowanych i uczciwej konkurencji de facto odbudowują granice wewnątrz unijnego rynku, czyniąc swobodę przepływu usług coraz trudniejszą, a w wielu wypadkach niemożliwą. Zgromadzeni na Kongresie prelegenci, goście i uczestnicy dyskutować będą o przyszłości delegowania pracowników i kierunkach unijnej polityki regulującej mobilność usług. Ma to ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki i losu tysięcy polskich pracodawców. Organizatorami III EKMP są Stowarzyszenie Inicjatywa Mobilności Pracy oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Płaca minimalna w transporcie – kluczowe decyzje na III EKMP BIZNES, Gospodarka - Bruksela rozpatruje skargę na temat obowiązku stosowania niemieckich przepisów płacy minimalnej w branży transportowej. Na decyzję KE czekają tysiące polskich firm transportowych. Wiele wskazuje na to, że decyzja zostanie ogłoszona w Polsce.
Hashtagi: #BIZNES #Gospodarka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #BIZNES   #Gospodarka