BIZNES Infrastruktura

Pierwszy pojazd metra w drodze do Sofii

Data publikacji: 2018-06-26
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Pierwszy pojazd metra w drodze do Sofii
Kategoria: BIZNES, Infrastruktura

25 czerwca br. pierwszy pojazd metra wyprodukowany w konsorcjum Siemens – NEWAG S.A. dla Metropolitan EAD wyjechał z siedziby spółki NEWAG w Nowym Sączu do stolicy Bułgarii – Sofii.

Pierwszy pojazd metra w drodze do Sofii BIZNES, Infrastruktura - 25 czerwca br. pierwszy pojazd metra wyprodukowany w konsorcjum Siemens - NEWAG S.A. dla Metropolitan EAD wyjechał z siedziby spółki NEWAG w Nowym Sączu do stolicy Bułgarii – Sofii.

Nowy Sącz, 26.06.2018r.

 

PIERWSZY POJAZD METRA W DRODZE DO SOFII

 

25 czerwca br. pierwszy pojazd metra wyprodukowany w konsorcjum Siemens – NEWAG S.A.
dla Metropolitan EAD wyjechał z siedziby spółki NEWAG w Nowym Sączu do stolicy Bułgarii – Sofii.

 

W ramach podpisanej umowy, konsorcjum, w ciągu 36 miesięcy od daty podpisania, dostarczy zamawiającemu 20 trójczłonowych pojazdów metra oraz system kontroli ruchu. Nowe pojazdy bazują na platformie Inspiro, czyli takiej jak w pojazdach dostarczonych dla Metra Warszawskiego. Różnić je będzie, m.in. zamontowanie odbieraków prądu, ponieważ pojazdy te przeznaczone będą zarówno do jazdy w tunelach jak i na powierzchni.

 

Tranzyt pojazdu odbywa się na zasadach transportu specjalistycznego, ponadgabarytowego. Oznacza to między innymi, że musi on odbywać się w godzinach nocnych oraz w specjalnym konwoju innych samochodów-pilotów, tak aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa podczas poruszania się na drogach. Ze względu na duże gabaryty pojazd metra został podzielony na człony, a ich transport odbędzie się z  wykorzystaniem trzech samochodów ciężarowych. Każdy z nich został również odpowiednio zabezpieczony na czas przejazdu. Trasa, która zostanie pokonana wynosi ponad 1100 km oraz odbywa się przez Słowację, Węgry, Serbię aż do stolicy Bułgarii. Planowany czas transportu pojazdu metra wynosi 5 nocy, natomiast rozładunek rozpocznie się w okolicach 2 lipca br.

Podpisana umowa pomiędzy  METROPOLITAN EAD i konsorcjum Siemens – Newag w skład którego wchodzą firmy: Siemens A.G. z siedzibą w Wiedniu,  Siemens EOOD z siedzibą w Sofii oraz NEWAG S.A. przewiduje  prawo opcji, w ramach którego klient może dodatkowo zamówić 10 kolejnych pojazdów. Łączna wartość całego przedmiotu umowy (rozbudowa infrastruktury wraz dostawą pojazdów) z uwzględnieniem opcji (dodatkowe 10 pojazdów) wynosi 418.304.632,56 BGN (905.420.377,18 PLN według kursu średniego NBP na dzień zawarcia umowy) netto.

Szacunkowa wartość prac przypadających na Spółkę NEWAG z uwzględnieniem opcji wynosi 109.330.897 BGN (236.646.726,56 PLN według kursu średniego NBP na dzień zawarcia Umowy) netto, z czego  73.148.042 BGN (158.328.936,91 PLN według kursu średniego NBP) netto za podstawowy zakres Umowy (20 pojazdów) oraz 36.182.855 BGN (78.317.789,64 PLN według kursu średniego NBP na dzień zawarcia Umowy) netto w razie skorzystania przez klienta z opcji na dostawę kolejnych 10 pojazdów.

Nowe pojazdy wyjadą na tory w 2018 roku.

 

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Pierwszy pojazd metra w drodze do Sofii BIZNES, Infrastruktura - 25 czerwca br. pierwszy pojazd metra wyprodukowany w konsorcjum Siemens - NEWAG S.A. dla Metropolitan EAD wyjechał z siedziby spółki NEWAG w Nowym Sączu do stolicy Bułgarii – Sofii.
Hashtagi: #BIZNES #Infrastruktura

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #BIZNES   #Transport