BIZNES Gospodarka

Pierwszy amerykański patent LSA

Białostocka spółka LSA otrzymała swój pierwszy patent na rynku USA. W ten sposób chce chronić unikalną technologię wytwarzania kruszyw

Data publikacji: 2016-01-19
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Pierwszy amerykański patent LSA
Kategoria: BIZNES, Gospodarka

Białostocka spółka LSA otrzymała swój pierwszy patent na rynku USA. W ten sposób chce chronić unikalną technologię wytwarzania kruszyw budowlanych

Pierwszy amerykański patent LSA BIZNES, Gospodarka - Białostocka spółka LSA otrzymała swój pierwszy patent na rynku USA. W ten sposób chce chronić unikalną technologię wytwarzania kruszyw budowlanych

Pierwszy amerykański patent LSA

 

Białostocka firma LSA otrzymała właśnie pierwszy patent z amerykańskiego biura patentowego chroniący suszarkę półkową wykorzystywaną do produkcji lekkiego kruszywa spiekanego.

 

Firma, która od ponad roku działa w podbiałostockich Sowlanach, ma już kilka patentów chroniących swoją technologię m.in. polskie, ukraiński, chiński czy kanadyjski. Teraz po ponad dwóch latach starań może pochwalić się kolejnym – amerykańskim, dokumentem z największego na świecie Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO – United States Patent and Trademark Office). Ochrona obejmuje autorskiego projektu suszarkę granulatu, wykorzystywaną do produkcji lekkiego kruszywa spiekanego.

– Suszarka ta jest doskonała do suszenia materiałów o małej wytrzymałości mechanicznej, które podczas przemieszczania mogą ulec zniszczeniu– tłumaczy Krzysztof Łuczaj, prezes firmy LSA. – Jest to tzw. szybowa suszarka półkowa. Ma wyjątkową konstrukcję, a dzięki temu również wyjątkowe parametry. Jej sprawność wynosi około 80-90 proc., a stosowane dotychczas podobne suszarki przemysłowe miały jedynie 50-60 proc. W przypadku naszej firmy, jest wykorzystywana do suszenia granulatu.

W prawie patentowym większości krajów europejskich obowiązuje zasada „first-to-file” (czyli patent otrzymuje ten, kto pierwszy złożył wniosek). Podobne zasady od marca 2013 roku obowiązują w Stanach Zjednoczonych. Zasada „first inventor to file” oznacza, że pierwszeństwo w uzyskaniu patentu jest liczone od daty formalnego złożenia wniosku, a nie od daty powstania wynalazku. Wcześniej przez wiele lat w USA stosowano zasadę „first-to-invent” czyli patent przyznawany był pierwszemu autorowi wynalazku.

Białostocka spółka LSA to młoda firma zajmująca się przetwarzaniem niezagospodarowanych do tej pory odpadów po spalaniu węgla w elektrociepłowniach. Opracowała unikalną technologię ich przetwarzania na lekkie i wytrzymałe kruszywa budowlane (handlowa marka Certyd). Zakład w Sowlanach jest pierwszym na świecie zbudowanym całkowicie od podstaw zakładem z wykorzystaniem tej technologii. Główne urządzenia, takie jak suszarka granulatu czy piec do spiekania są niespotykane w dotychczasowej praktyce przemysłowej, stąd też potrzebna jest ich ochrona patentowa.

Wytwarzane przez LSA kruszywa z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne kruszywa, czy też popularny keramzyt. Wykorzystywać je można w drogownictwie, budownictwie czy ogrodnictwie. Świetnie sprawdzają się jako warstwy drenażowe zarówno na drogach, ale też boiskach sportowych. Niedawno firma za swoją technologię otrzymała złote godło programu QI Najwyższa Jakość. LSA może także posługiwać się prestiżowym niemieckim certyfikatem ekologicznym „Grune Punkt”.

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Pierwszy amerykański patent LSA BIZNES, Gospodarka - Białostocka spółka LSA otrzymała swój pierwszy patent na rynku USA. W ten sposób chce chronić unikalną technologię wytwarzania kruszyw budowlanych
Hashtagi: #BIZNES #Gospodarka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy