BIZNES Infrastruktura

Pierwsza część konkursu FUTUWAWA rozstrzygnięta!

Data publikacji: 2014-09-09
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Pierwsza część konkursu FUTUWAWA rozstrzygnięta!
Kategoria: BIZNES, Infrastruktura

To już trzecia edycja międzynarodowego konkursu FUTUWAWA.

Pierwsza część konkursu FUTUWAWA rozstrzygnięta! BIZNES, Infrastruktura - To już trzecia edycja międzynarodowego konkursu FUTUWAWA.

To już trzecia edycja międzynarodowego konkursu FUTUWAWA. Spośród 77 nadesłanych prac na najlepszy projekt dla Warszawy przyszłości w zakresie architektury, urbanistyki i sztuki obecnej w przestrzeni publicznej, internautom najbardziej spodobał się projekt autorstwa Kamy Wybieralskiej oraz Mikołaja Molendy. „Kładka Rowerowa Mostu Poniatowskiego” to jeden z trzech projektów, które zostaną nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu.

Do końca sierpnia trwało głosowanie internautów zamykające pierwszą część konkursu. Dwie kolejne nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach: nagroda Jury Konkursowego oraz nagroda tematyczna Jury Konkursowego w kategorii Pory Roku. Wyniki zostaną ogłoszone na gali finałowej w październiku br. W konkurs organizowany przez Fundację Puszka zaangażowana jest firma Ghelamco – jeden z największych deweloperów w Polsce, który od lat tworzy tkankę miejską i aktywnie wspiera kreatywne myślenie o przestrzeni publicznej.

W tym roku wygrała funkcjonalność i użyteczność, a także komunikacyjne potrzeby mieszkańców,  które autorom pracy udało się zamknąć w bardzo ciekawym, ułatwiającym funkcjonowanie w stolicy, projekcie. Inspirując się badaniami jakie przeprowadzono w maju br. przy pomocy aplikacji Endomondo dot. natężenia ruchu rowerowego, Kama Wybieralska oraz Mikołaj Molenda wymyślili i zaprojektowali kładkę rowerową usytuowaną równolegle do mostu.

Według badania Most Poniatowskiego to jeden z najpopularniejszych szlaków komunikacyjnych w Warszawie. To właśnie z tej trasy codziennie korzystają setki przechodniów oraz rowerzystów, którzy między siebie dzielą zaledwie dwa chodniki  – oba o szerokości 2,4m, zwężające się w miejscach krytycznych do 1,6m. Natężenie ruchu, związane z tym niebezpieczeństwo, a także rosnąca liczba rowerzystów skłoniły autorów pracy do stworzenia konstrukcji, która rozwiązałaby te problemy. Kładka, zaprojektowana niżej niż poziom jezdni separuje rowerzystów od hałasu miejskiego, daje bliższy kontakt z Wisłą, a dzięki lekkiej, stalowej konstrukcji jest nie tylko niedroga, ale także pozwala spojrzeć na zabytkowy most, z zupełnie nowej perspektywy.

Na kładkę zagłosowało 1146 osób, prawie 1000 osób więcej niż na kolejną w zestawieniu pracę: "Świetlaną przyszłość" Jana Wańczyka. Projekt wzbudził ogromne zainteresowanie i wywołał burzliwą dyskusję na Facebooku Futuwawy dotyczącą zapotrzebowania na tego typu projekty.

FUTUWAWA jest otwartym konkursem o międzynarodowym zasięgu, którego celem jest wyłonienie najlepszego projektu dla Warszawy przyszłości. Do konkursu przyjmowane są zarówno prace gotowe do realizacji, jak również nowatorskie i utopijne, które w śmiały sposób redefiniują i przebudowują zastaną przestrzeń miejską.

Podobnie jak w ubiegłorocznej edycji prace konkursowe są prezentowane na portalu futuwawa.pl – w interaktywnej przestrzeni wystawienniczej. Obecnie wiszą tam już wszystkie prace konkursowe (15 lipca zakończyło się nadsyłanie projektów).

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Pierwsza część konkursu FUTUWAWA rozstrzygnięta! BIZNES, Infrastruktura - To już trzecia edycja międzynarodowego konkursu FUTUWAWA.
Hashtagi: #BIZNES #Infrastruktura

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #BIZNES   #Transport