BIZNES Maszyny Przemysł

MITIKA – rzeźbiarz sterowany numerycznie

Model MITIKA to wyjątkowa oferta precyzyjnego toczenia, żłobienia, frezowania i szlifowania w drewnie elementów o dużych gabarytach przy pomocy pięciu, w pełni interpolowanych

Data publikacji: 2016-10-25
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: MITIKA – rzeźbiarz sterowany numerycznie
Kategoria: Przemysł, BIZNES

Model MITIKA to wyjątkowa oferta precyzyjnego toczenia, żłobienia, frezowania i szlifowania w drewnie elementów o dużych gabarytach przy pomocy pięciu, w pełni interpolowanych osi.

MITIKA - rzeźbiarz sterowany numerycznie Przemysł, BIZNES - Model MITIKA to wyjątkowa oferta precyzyjnego toczenia, żłobienia, frezowania i szlifowania w drewnie elementów o dużych gabarytach przy pomocy pięciu, w pełni interpolowanych osi.

Potężne centrum obróbcze GREDA robiło spore wrażenie na zwiedzających targi DREMA, którzy przechodzili obok stoiska TEKNIKA. Model MITIKA to wyjątkowa na rynku oferta precyzyjnego toczenia, żłobienia, frezowania i szlifowania w drewnie elementów o dużych gabarytach przy pomocy pięciu, w pełni interpolowanych osi. Zakupem maszyny zainteresowani byli nie tylko meblarze, ale także producenci stolarki i domów drewnianych. Prosto z targów maszyna trafiła do producenta mebli i akcesoriów meblowych.

Najlepsze marże uzyskuje się na nietypowych zleceniach, których inni nie są w stanie wykonać np. ze względu na stopień skomplikowania czy wymiary. I takie zlecenia, budujące przewagę konkurencyjną można realizować właśnie na centrum MITIKA, które prosto z włoskiej fabryki GREDA trafiło na stoisko TEKNIKI, lidera w sprzedaży włoskich maszyn do drewna, a stamtąd do zakładu produkującego meble i akcesoria meblowe.

MITIKA to centrum obróbcze 5-osiowe, które dzięki pełnej dostępności od przodu maszyny, można było dokładnie obejrzeć. Niewątpliwie najważniejsze zadanie pełni tu system obracania, na którym można montować elementy o długości nawet 2,25 m i średnicy do 25 cm. Przy kantówkach o tak dużych gabarytach niezastąpiony jest automatyczny podajnik, który w przeciwieństwie do załadunku manualnego, nie pozwoli na uszkodzenie surowca.

– Urządzenie do obracania sterowane jest cyfrowo przy pomocy interpolowanych osi – wyjaśnia Rafał Smakuszewski z firmy TEKNIKA. – Silnik wrzeciona z interpolacją i kontrolą obrotów jest stałą częścią dzielnika i pozwala na kształtowanie i wykonywanie obróbki spiralnej czy toczenia na okrągło.

Prędkość obrotowa silnika, regulowana jest w zakresie od od 0 do 1000 obr/min przez falownik, dając bardzo dużą precyzję obróbki. Ponadto MITIKA jest wyposażony w specjalny hamulec, który pomaga uniknąć wibracji oraz zapewnia wysokiej jakości wykończenie, szczególnie w przypadku ciężkiej obróbki.

Zespół obróbczy napędzany jest przez silnik z przekładnią. Elektrowrzeciono o mocy 12 KW wyposażone jest w system chłodzenia i 12-pozycyjny magazynek narzędzi.

– Czasy wymiany narzędzi są „zamaskowane”, to znaczy, że nie istnieją czasy przestoju podczas przetwarzania, ponieważ wrzeciono zmienia narzędzie podczas, gdy poziome jednostki pracują – zaznacza Rafał Smakuszewski.

 

Maszyna jest w stanie wykonywać wiele typów obróbki, ograniczonych praktycznie wyobraźnią projektanta, który wykonuje rysunek w dedykowanym maszynie programie graficznym. Ten z kolei przekształca go w rysunek wykonawczy i kieruje do maszyny.

MITIKA jest w stanie wykonać precyzyjne operacje kształtowania czy frezowania zgrubnego. Maszyna wyposażona jest również w narzędzia ścierne pozwalające na szlifowanie powierzchni, jak i detali. Odpowiedzialny za to zespół obróbczy pracuje z prędkością do 3 000 obrotów na minutę. Każda z pięciu osi i każdy zespół obróbczy są w pełni sterowalne i programowalne z pozycji pulpitu operatora.

– Oprogramowanie maszyny GREDA to jej ogromny atut – mówi Rafał Smakuszewski. -Umożliwia zarządzanie zarówno wszystkimi pięcioma osiami jak i wrzecionem i to w trakcie fizycznej obróbki, bez zatrzymywania procesu. Program umożliwia testowanie programu obróbczego poprzez symulację czyli tzw. "suche przejście". Przydatną funkcją jest kompletna inspekcja narzędzi z wizualizacją graficzną na monitorze.

 

Maszyna jest komputerowo sterowanym rzeźbiarzem, który jest w stanie modelować nogi stołów i krzeseł, tralki łóżek czy schodów a także wykonywać zaawansowane elementy stolarki wewnętrznej oraz mebli, takie jak ornamenty czy rzeźbienia. 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
MITIKA - rzeźbiarz sterowany numerycznie Przemysł, BIZNES - Model MITIKA to wyjątkowa oferta precyzyjnego toczenia, żłobienia, frezowania i szlifowania w drewnie elementów o dużych gabarytach przy pomocy pięciu, w pełni interpolowanych osi.
Hashtagi: #Przemysł #BIZNES

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy