BIZNES Gospodarka

LPP inwestuje miliony w kontrolę fabryk w Azji

List otwarty Marka Piechockiego, prezesa LPP SA, do mediów na temat działań na rzecz poprawy warunków łańcucha dostaw w fabrykach w

Data publikacji: 2017-04-26
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: LPP inwestuje miliony w kontrolę fabryk w Azji
Kategoria: BIZNES, Gospodarka

List otwarty Marka Piechockiego, prezesa LPP SA, do mediów na temat działań na rzecz poprawy warunków łańcucha dostaw w fabrykach w Bangladeszu.

LPP inwestuje miliony w kontrolę fabryk w Azji BIZNES, Gospodarka - List otwarty Marka Piechockiego, prezesa LPP SA, do mediów na temat działań na rzecz poprawy warunków łańcucha dostaw w fabrykach w Bangladeszu.

Szanowni Państwo,

katastrofa budowlana w Bangladeszu, do której doszło 4 lata temu, przewartościowała nasze myślenie i przyczyniła się do zmiany naszego podejścia do kwestii odpowiedzialności za warunki produkcji odzieży naszych marek: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay. Od tego czasu firma LPP – mimo zmniejszenia zysków w ostatnich dwóch latach – wykonała ogromną pracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa w fabrykach w Azji. Wartość nadkładów na ten cel to 16 mln zł.

 

Jesteśmy dumni z tego, co udało nam się już osiągnąć zarówno w ramach poprawy warunków pracy w fabrykach gdzie produkujemy jak i w samym podejściu naszej firmy do łańcucha dostaw. LPP jest jedyną firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, która w takim stopniu zaangażowała się w ten proces zmian i dlatego wierzę, że za naszym przykładem pójdą inne firmy z branży modowej.

 

Poniżej przedstawiam krótkie podsumowanie podjętych przez nas decyzji i działań. 

 

Jako aktywny członek organizacji ACCORD (The Bangladesh Accord on Fire and Building Safety) od 2013 roku systematycznie pracujemy nad wdrażaniem standardów dotyczących bezpieczeństwa i warunków pracy w przemyśle odzieżowym w Bangladeszu, tak by ulegały one widocznej poprawie.

 

Pod ścisłą kontrolą ACCORDU znajduje się 80 fabryk, w których odbywa się produkcja odzieży naszych marek:

 

w 90% fabryk wymieniono już lub zmodernizowano instalacje elektryczne; 
w 75% podmiotów zainstalowano dodatkowe zabezpieczenia przeciwpożarowe;
w 60% zakładów zgodnie z zaleceniami wzmocniono konstrukcję budynków, a w wielu przypadkach przeniesiono produkcję do nowych obiektów.

 

W LPP, w komórkach powołanych specjalnie do kontroli łańcucha dostaw (biuro w Bangladeszu
i Dział Audytu w centrali w Gdańsku), zatrudniliśmy na pełen etat 21 osób.

 

Od 2014 roku wszystkich naszych dostawców obowiązuje Kodeks Postępowania LPP. Dokument określa wymagania wobec dostawców, w tym m.in. polityki wynagrodzeń, zakazu zatrudniania dzieci, dobrowolności pracy, wolności stowarzyszania się, zasad BHP.

 

W celu zwiększenia nadzoru nad fabrykami produkującymi dla LPP w Bangladeszu, oprócz kontroli własnych inspektorów, zdecydowaliśmy się zlecić międzynarodowemu audytorowi, firmie SGS, weryfikację faktycznego przestrzegania przez dostawców w Bangladeszu naszego Kodeksu Postępowania.  

 

Nie spoczęliśmy na laurach. Zwiększamy zakres prowadzonych kontroli, równocześnie prowadząc działania, które jeszcze bardziej usystematyzują obszar tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu
i zwiększą jego transparentność. Powołaliśmy w LPP Dział Komunikacji i Zrównoważonego Rozwoju finalizujący obecnie prace nad całościową strategię CSR, którą Zarząd przyjmie latem tego roku. Pracujemy także nad opracowaniem pierwszego raportu pozafinansowego, w którym kontrola warunków w fabrykach stanowić będzie kluczowy temat. Raport ten opublikujemy w pierwszym kwartale 2018 roku.

 

LPP dynamicznie się rozwija i uczy, a nieodłącznym elementem tego rozwoju jest nasze poczucie odpowiedzialności za wszystkich, którzy są częścią naszego biznesu. Wiemy, że takie podejście jest doceniane przez naszych partnerów, akcjonariuszy, a przede wszystkim przez klientów, których sympatia i zaufanie dla naszych marek stanowią sens istnienia LPP.

 

Dzisiejsze LPP to zupełnie inna świadomość i podejście do kwestii odpowiedzialności w łańcuchu dostaw, niż to które miało miejsce przed 2013 rokiem.

 

Z wyrazami szacunku

Marek Piechocki

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
LPP inwestuje miliony w kontrolę fabryk w Azji BIZNES, Gospodarka - List otwarty Marka Piechockiego, prezesa LPP SA, do mediów na temat działań na rzecz poprawy warunków łańcucha dostaw w fabrykach w Bangladeszu.
Hashtagi: #BIZNES #Gospodarka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy