BIZNES Gospodarka

III Europejski Kongres Mobilności Pracy – debata o delegowaniu

Data publikacji: 2015-04-20
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: III Europejski Kongres Mobilności Pracy – debata o delegowaniu
Kategoria: BIZNES, Gospodarka

23-24 kwietnia 2015 r. w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbędzie się III Europejski Kongres Mobilności Pracy. To największe, cykliczne wydarzenie w Europie poświęcone swobodzie świadczenia i eksportowi usług jako przewadze konkurencyjnej polskiej gospodarki na unijnym rynku.

III Europejski Kongres Mobilności Pracy – debata o delegowaniu BIZNES, Gospodarka - 23-24 kwietnia 2015 r. w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbędzie się III Europejski Kongres Mobilności Pracy. To największe, cykliczne wydarzenie w Europie poświęcone swobodzie świadczenia i eksportowi usług jako przewadze konkurencyjnej polskiej gospodarki na unijnym rynku.

23-24 kwietnia 2015 r. w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbędzie się
III Europejski Kongres Mobilności Pracy. To największe, cykliczne wydarzenie w Europie poświęcone swobodzie świadczenia i eksportowi usług jako przewadze konkurencyjnej polskiej gospodarki na unijnym rynku.

Polskie firmy usługowe rocznie delegują do innych państw członkowskich w celu świadczenia usług blisko 430 tysięcy pracowników. Wydarzenia ostatnich miesięcy nie napawają jednak polskich eksporterów usług optymizmem. Ze strony administracji unijnej i państw członkowskich pojawiają się działania, które pod szyldem ochrony praw pracowniczych i uczciwej konkurencji de facto odbudowują granice wewnątrz unijnego rynku, czyniąc swobodę przepływu usług coraz trudniejszą, a w wielu wypadkach niemożliwą.

Tematem wiodącym Kongresu będzie toczący się w Unii Europejskiej konflikt dwóch fundamentalnych wartości – swobody przepływu usług oraz ochrony praw pracowniczych. Zgromadzeni na Kongresie prelegenci, goście i uczestnicy dyskutować będą o przyszłości delegowania pracowników i kierunkach unijnej polityki regulującej eksport usług, która ma ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki i losu tysięcy polskich firm.

– Polska jest potentatem w świadczeniu usług na rynku wewnętrznym, zaś europejskie prawo ten obszar regulujące jest bardzo skomplikowane. Każdy przypadek jego naruszenia jest nagłaśniany przez zachodnioeuropejskie związki zawodowe i wykorzystywany przeciwko całej idei swobody świadczenia usług. Rzetelna wiedza jest niezbędna, by zarówno sami przedsiębiorcy byli bezpieczni, jak i cały system – wyjaśnia Stefan Schwarz, Prezes Inicjatywy Mobilności Pracy, która jest organizatorem Kongresu.

Gościem specjalnym III EKMP będzie Marianne Thyssen – nowa Komisarz UE ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Umiejętności i Mobilności Pracowników odpowiedzialna za delegowanie pracowników do 2019 r. Poza Marianne Thyssen w gronie prelegentów znajdą się najważniejsi europejscy urzędnicy, politycy i decydenci reprezentujący polski rząd, Parlament Europejski, Komisję Europejską, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Główny Inspektorat Pracy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kongres został wyróżniony patronatem honorowym Ministra Pracy i Polityki Społecznej dra Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego. Partnerem merytorycznym wydarzenia zostały między innymi Państwowa Inspekcja Pracy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kongresowi towarzyszy uroczysta gala wręczenia nagrody Labor Mobilis 2015. Nagroda przyznawana jest za zasługi na polu popularyzacji i ułatwiania Polakom legalnej pracy w Unii Europejskiej. W tym roku powędruje na ręce László Andora – Komisarza UE ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Integracji w drugiej komisji José Barroso. Laureat, zgodnie z uzasadnieniem Kapituły, wyróżniony został „za niedopuszczenie, aby swoboda świadczenia usług w Unii Europejskiej została zredukowana do jednorazowego delegowania”.

Za organizację III Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy odpowiedzialne jest Stowarzyszenie Inicjatywa Mobilności Pracy przy współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie. Bieżące informacje o wydarzeniu znaleźć można na stronie: www.koordynacja.org.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
III Europejski Kongres Mobilności Pracy – debata o delegowaniu BIZNES, Gospodarka - 23-24 kwietnia 2015 r. w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbędzie się III Europejski Kongres Mobilności Pracy. To największe, cykliczne wydarzenie w Europie poświęcone swobodzie świadczenia i eksportowi usług jako przewadze konkurencyjnej polskiej gospodarki na unijnym rynku.
Hashtagi: #BIZNES #Gospodarka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #BIZNES   #Przemysł