BIZNES Gospodarka

Gdzie szukać pracy w Polsce w 2018 roku?

Data publikacji: 2018-05-14
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Gdzie szukać pracy w Polsce w 2018 roku?
Kategoria: BIZNES, Gospodarka

W raporcie informacje dotyczące: – najlepszych i najgorszych miejsc w Polsce dla poszukujących pracy – kwalifikacji wymaganych przez pracodawców (m.in. wykształcenie, znajomośc języków obcych) – gorących branż – wynagrodzenia

Gdzie szukać pracy w Polsce w 2018 roku? BIZNES, Gospodarka - W raporcie informacje dotyczące: - najlepszych i najgorszych miejsc w Polsce dla poszukujących pracy - kwalifikacji wymaganych przez pracodawców (m.in. wykształcenie, znajomośc języków obcych) - gorących branż - wynagrodzenia

Maj 2018

Gdzie szukać pracy w Polsce ?

Warszawa, 9 Maja 2018

Według analizy polskiego rynku pracy przeprowadzonej przez Adzuna.pl w Kwietniu 2018 roku, poszukujący pracy powinni kierować się do stolicy gdzie znajduje się 17% wszystkich wakatów w kraju.

Ponad 50% wszystkich wakatów w kraju znajduje się w 5 województwach: mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim

Najmniej ofert pracy znajduje się w województwie podlaskim

Budownictwo to branża która pozostaje liderem w kraju pod względem liczby dostępnych wakatów (ponad 7% wszystkich ofert w Polsce)

Niemal 20% wszystkich wakatów w branży produkcyjnej poszukujący pracy znajdą na śląsku, dolnym śląsku i w wielkopolsce   

Angielski, niemiecki i holenderski to obecnie trzy najbardziej pożądane języki obce na rynku pracy

Raport został opracowany na podstawie danych z wyszukiwarki ofert pracy Adzuna uzyskanych 30 kwietnia br.

 

Najlepsze i najgorsze województwa do szukania pracy

W klasyfikacji regionalnej województwo mazowieckie, śląskie oraz dolnośląskie znalazły się na szczycie listy regionów w których najłatwiej o zatrudnienie w Polsce, wyprzedzając województwo małopolskie i wielkopolskie. W tych pięciu regionach polacy znajdą ponad 50% wszystkich ofert pracy w Polsce.

Województwo podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie wypadły najgorzej w rankingu regionalnym zajmując ostatnie miejsca w analizie.

Gorące branże

Branża budownicza i produkcyjna nieustannie dominują pod względem ilości wakatów w kraju. Razem stanowią niemal 20% wszystkich ofert pracy. Sektor IT oraz Finansów rosną w siłę – tu stale obserwujemy jednostajny przyrost wakatów na przestrzeni ostatnich kilku lat. Znaczna większość ofert w tych sektorach znajduje się w Warszawie, ale ofert w branży IT i Finansach przybywa w całym kraju.

Obsługa klienta wypada w klasyfikacji najgorzej, gdyż oferuje niecałe 3% wszystkich dostępnych stanowisk w Polsce.

Znajomości języków obcych

Pracodawcy w Polsce coraz częściej wymagają znajomości języków obcych. Język angielski zdecydowanie dominuje – aktualnie ponad 16% ofert pracy wymaga jego znajomości. Język niemiecki to drugi najpopularniejszy w kraju język poszukiwany przez pracodawców – blisko 13% ofert pracy w Polsce wymaga jego znajomości. Język holenderski zajmuje trzecie miejsca, aktualnie blisko 2% pracodawców uznaje jego znajomość za wymóg. Języka francuskiego wymaga niewiele ponad 1% ogłoszeń. Język rosyjski znalazł się na ostatnim miejscu w rankingu pięciu najbardziej pożądanych języków. Pracodawcy wymagający znajomości hiszpańskiego, włoskiego, hiszpańskiego, czy norweskiego to ułamek w skali kraju.

Wynagrodzenie, wykształcenie i dodatkowe kwalifikacje

Na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej pracodawców publikuje informacje o proponowanym wynagrodzeniu w treści ogłoszenia o pracę. Aktualnie blisko 9% wszystkich ofert w Polsce zawiera informację o zarobkach.

15% pracodawców wymaga wykształcenia (średniego lub wyższego), lecz jedynie 8% ofert pracy zawiera informację o wymaganym doświadczeniu. Aż 14% ofert pracy w kraju wymaga prawa jazdy.

Czas pracy i umowa

Polscy pracodawcy sporadycznie odbiegają od tradycyjnego wymiaru czasu pracy. Ponad 3% wakatów w Polsce to oferty kontraktu na czas określony, 1.5% oferuje elastyczne godziny pracy, 0.5% możliwość pracy na pół etatu oraz sezonowo, a jedynie 2% wszystkich ogłoszeń proponuje pracę zdalną.

– KONIEC –

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Gdzie szukać pracy w Polsce w 2018 roku? BIZNES, Gospodarka - W raporcie informacje dotyczące: - najlepszych i najgorszych miejsc w Polsce dla poszukujących pracy - kwalifikacji wymaganych przez pracodawców (m.in. wykształcenie, znajomośc języków obcych) - gorących branż - wynagrodzenia
Hashtagi: #BIZNES #Gospodarka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #BIZNES   #Transport