BIZNES Przemysł

Employee experience a branża przemysłowa – jak zadbać o komfort pracownika?

Diagnozy obecnej sytuacji na rynku pracy mówią o rynku pracownika. Brakuje ludzi wykwalifikowanych i zmotywowanych do

Data publikacji: 2018-07-10
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Employee experience a branża przemysłowa – jak zadbać o komfort pracownika?
Kategoria: Przemysł, BIZNES

Diagnozy obecnej sytuacji na rynku pracy mówią o rynku pracownika. Brakuje ludzi wykwalifikowanych i zmotywowanych do pracy.

Employee experience a branża przemysłowa – jak zadbać o komfort pracownika? Przemysł, BIZNES - Diagnozy obecnej sytuacji na rynku pracy mówią o rynku pracownika. Brakuje ludzi wykwalifikowanych i zmotywowanych do pracy.

Diagnozy obecnej sytuacji na rynku pracy mówią o rynku pracownika. Brakuje ludzi wykwalifikowanych i zmotywowanych do pracy. Pracodawcom zależy na utrzymaniu dobrych pracowników, dlatego coraz powszechniej wdrażają strategię opartą na kreowaniu pozytywnego doświadczenia pracowników, czyli employee experience. Trend jest obecny w wielu branżach – również w przemyśle, w którym komfort pracowników zapewniają dźwiękoszczelne oraz chroniące przed wysoką temperaturą moduły kontenerowe.

Polski rynek pracownika

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, obecna stopa bezrobocia w Polsce jest niska, wynosi 6,1%[1] – to sytuacja na rynku pracy, której nie było od ok. 25 lat. W I kwartale 2018 roku odnotowano również prawie 30%[2] więcej wolnych miejsc pracy niż w IV kwartale 2017 roku.

Pracodawcy dwoją się i troją, żeby przyciągnąć doświadczonych pracowników wymyślając nowe metody zarządzania czy funkcjonowania w firmie. Niedobór kompetentnych pracowników zauważalny jest również w branży przemysłowej.

Znalezienie pracownika to jednak jedynie wierzchołek góry lodowej – przede wszystkim liczy się jego zatrzymanie w strukturach przedsiębiorstwa. I w tym momencie pojawia się Employee Experience.

Dynamiczny rozwój polskiego przemysłu

Według GUS-u, branża przemysłowa odnotowuje wzrosty – przeciętne zatrudnienie w przemyśle (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) w I kwartale 2018 r. wyniosło 2705,7 tys. osób i było o prawie 3%[3] wyższe niż w poprzednim roku. Powstaje bardzo dużo prężnie rozwijających się fabryk, a Polska – według danych Eurostatu – jest krajem silnie uprzemysłowionym[4]. Zważając na fakt, że praca w niektórych gałęziach przemysłu to praca w szczególnych warunkach i wymaga niekiedy dużej sprawności psychofizycznej, warto, by pracodawcy kompleksowo zadbali o komfort pracy swoich pracowników np. poprzez umożliwienie im pracy w lepszych warunkach.

Employee experience a  warunki pracy w przemyśle

Tak, jak każda branża rządzi się swoimi prawami, tak i praca w przemyśle ma swoje jasne i ciemne strony. Praca w fabryce stwarza miejsca zatrudnienia dla setek osób na różnych stanowiskach. Stanowi również ogromny potencjał na lokalnym rynku pracy. Pracy w fabryce nie można „zabrać do domu”,  a trzyzmianowe zatrudnienie możne pomóc dostosować życie zawodowe do spraw prywatnych.

Z drugiej strony, o jej szczególnym charakterze często decyduje m.in. hałas, ekstremalna temperatura, zapylenie czy inne niedogodności. Jak strategia employee experience może przełożyć się na polepszanie warunków pracy w przemyśle? Warte uwagi są wszelkie formy izolacji od nieprzyjemnego hałasu, który po 8 godzinach codziennej pracy może negatywnie wpływać na ludzkie zdrowie – układ nerwowy i psychikę. By temu zapobiec, niezbędne jest odizolowanie pracowników, np. poprzez wstawienie do hali czy fabryki dźwiękoszczelnego modułu kontenerowego.

Aby sprostać wyrafinowanym wymaganiom branży przemysłowej pod względem termicznym, akustycznym, komfortowym i estetycznym, stworzono zaawansowane technologicznie moduły kontenerowe, charakteryzują się dźwiękoszczelnością oraz ochroną przed pyłem i wysokimi temperaturami – wyjaśnia Jacek Staniszewski, Dyrektor Zarządzający Algeco Polska.

Istotna jest również ergonomia pracy w wyodrębnionej w ten sposób przestrzeni. Pracodawca ma bowiem obowiązek zorganizować pracownikowi stanowisko spełniające warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, tzn. wygodne krzesło czy szerokie biurko, ale również dobre oświetlenie czy możliwość swobodnej rozmowy między zespołami.

Rozwiązania Algeco umożliwiają tworzenie dużych, wygodnych i elastycznych w konfiguracji powierzchni biurowych, indywidualnie dopasowywanych do wymagań klientów. Moduły kontenerowe wyposażone są w te same elementy, które można znaleźć w standardowych biurach, m.in. meble biurowe czy kuchenne, oświetlenie czy klimatyzację – mówi Jacek Staniszewski.

Moduły są również niezwykle funkcjonalne, ponieważ dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, np. przeszkleniom, umożliwiają stały kontakt wzrokowy pomiędzy pracownikami fizycznymi a umysłowymi.

Dzięki systemom modułowym w łatwy sposób uzyskuje się pomieszczenia dźwiękoszczelne, chroniące przed pyłem i wysoką temperaturą, a także duże, elastycznie konfigurowalne biura z pełnym wyposażeniem.

 

[1] Stan na koniec maja 2018 r.

http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/bezrobocie-rejestrowane/bezrobotni-zarejestrowani-i-stopa-bezrobocia-stan-w-koncu-maja-2018-r-,2,70.html

[2] http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/popyt-na-prace/popyt-na-prace-w-pierwszym-kwartale-2018-roku,2,29.html

[3] http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/przemysl/naklady-i-wyniki-przemyslu-w-i-kwartale-2018-roku,4,30.html

[4] http://www.newsweek.pl/biznes/gospodarka/przemysl-w-polsce-dynamiczny-rozwoj-polskiego-przemyslu,artykuly,422403,1.html

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Employee experience a branża przemysłowa – jak zadbać o komfort pracownika? Przemysł, BIZNES - Diagnozy obecnej sytuacji na rynku pracy mówią o rynku pracownika. Brakuje ludzi wykwalifikowanych i zmotywowanych do pracy.
Hashtagi: #Przemysł #BIZNES

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy