BIZNES Przemysł

Dotnij mnie! Nowa wizja formatowania

Data publikacji: 2015-06-23
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Dotnij mnie! Nowa wizja formatowania
Kategoria: Przemysł, BIZNES

Pilarki formatowe od prawie stu lat opierają się na tej samej zasadzie działania i niemal identycznej budowie. Co zatem jest tak rewolucyjnego w nowej koncepcji, którą przedstawiła światu włoska marka FIMAL – wyjaśnia Grzegorz Chylak z firmy TEKNIKA.

Dotnij mnie! Nowa wizja formatowania Przemysł, BIZNES - Pilarki formatowe od prawie stu lat opierają się na tej samej zasadzie działania i niemal identycznej budowie. Co zatem jest tak rewolucyjnego w nowej koncepcji, którą przedstawiła światu włoska marka FIMAL – wyjaśnia Grzegorz Chylak z firmy TEKNIKA.

Pilarki formatowe od prawie stu lat opierają się na tej samej zasadzie działania i niemal identycznej budowie, dostosowywanej wizualnie do estetyki obowiązującego designu. Co zatem jest tak rewolucyjnego w nowej koncepcji, którą przedstawiła światu włoska marka FIMAL – wyjaśnia Grzegorz Chylak z firmy TEKNIKA, którego spotkaliśmy na targach Ligna w Hanowerze.

 

– Mógłbym zacząć od tego, że Concept 350 to piękna maszyna, a ja oglądam się za pięknymi kobietami, pięknymi samochodami i pięknymi maszynami – tłumaczy Grzegorz Chylak. – Na pewno pod tym względem FIMAL wykonał świetną pracę, projektując i dopracowując każdy element w jej konstrukcji.

FIMAL to nowa marka wykreowana przez włoskiego producenta PAOLONI, znanego dotąd z mniejszych pilarek stołowych i konwencjonalnych pilarek formatowych. Concept 350 jest maszyną o zaawansowanych możliwościach pilarki formatowej, zamkniętych w kompaktowej budowie.

 

Pierwszy egzemplarz w Polsce

Choć na targach Xylexpo w ubiegłym roku pokazano dopiero prototyp Concept 350, firma TEKNIKA, wyłączny przedstawiciel FIMAL w Polsce,  już w kwietniu tego roku dostarczyła pierwszy egzemplarz do firmy Zakład Aranżacyjno Wykonawczy Verifis, która wykorzystuje ją w produkcji mebli sklepowych i hotelowych na indywidualne zamówienie. Jej realizacje można spotkać m.in. w sieci sklepów spożywczych ALMA czy ŻABKA.

– Specyfika naszej produkcji wymaga elastycznych maszyn, dlatego też obok pilarki formatowej Sector 450 marki Biesse, postanowiliśmy "zatrudnić" nowy Concept 350 – mówi Grzegorz Suliński, szef produkcji ZAW Verifis. – Pilarka ta, pomimo niewielkich gabarytów, bardzo dobrze spełnia funkcję formatówki i po dokonaniu załadunku elementów, wykonuje szybkie rozcinanie i docinanie elementów nie tylko płytowych, ale również wykonanych np. z plexi, którą często stosuje się w elementach wyposażenia wnętrz sklepowych.

 

Praca bez pustych przebiegów

Obsługa maszyny jest bardzo prosta – głębokość nacięcia reguluje się pokrętłem z tarczą numeryczną. Maszyna wyposażona jest w system pomiaru szerokości płyty, dzięki czemu automatycznie dopasowuje ustawienie piły tuż przy krawędzi płyty, co wyklucza pusty przebieg i redukuje czas obróbki. Oszczędność czasu i miejsca to największe zalety Concept 350.

– Pierwszy raz spotkałem się z pilarką, która cięcie podstawowe i podcięcie wykonuje za pomocą jednego narzędzia, to niewątpliwie jej zaleta, która wpływa na czas obróbki – zauważa Grzegorz Suliński. – Z kolei kompaktowa budowa pozwoliła bez problemu wygospodarować dla niej miejsce w naszym zakładzie, który już w ubiegłym roku wyposażyliśmy w profesjonalną linię produkcyjną.

 

Formatowanie na 10 m2

Choć to urządzenie do obróbki dużych arkuszy płytowych do 3200 x 1300 mm, to jego wymiary są aż o połowę mniejsze w stosunku do pilarek obrabiających elementy o takich gabarytach. Concept 350 potrzebuje zaledwie 10,5 m2 w stolarni. Jak udało się to osiągnąć? Dzięki kilku przemyślanym rozwiązaniom. Przykładem jest specjalna prowadnica, która jest wysuwana tylko na czas obróbki dużych elementów.

Grzegorz Suliński chwali także bezpieczeństwo obsługi maszyny – operator nie ma praktycznie możliwości kontaktu z jednostką tnącą. Specjalny system osłonowy na całej długości nie tylko czyni pracę z pilarką bezpieczną, ale służy jednocześnie do stabilizacji formatki, co jest szczególnie cenione w przypadku obróbki elementów o nieregularnych kształtach jak i bardzo cienkich płyt.

 

Rozcinanie na ekranie

W Concept 350 możliwe jest rozcinanie elementów przy ułożeniu piły pod kątem 90 stopni jak i jej pochylenie do kąta 46 stopni, uruchamiając i regulując ustawienie na ekranie PLC. Panel sterowania usadowiony jest na ruchomym cokole, przez co jest bardzo łatwy w transporcie i operator może go przemieszczać tam, gdzie jest mu najwygodniej obsługiwać maszynę. PLC z pamięcią do 99 programów jest w stanie zarządzać trzema osiami ustawienia piły, wyświetlając ich układ niezależnie.

Bardzo przydatnym, opcjonalnym narzędziem jest wskaźnik laserowy, który ułatwia szczególnie cięcie ukośne czy podcięcia.

 

 

 

Dane techniczne Concept 350

Długość

2600-3200-3800 mm

Średnica piły

300-350 mm

Wysokość cięcia, piła 350 mm, 90*

105 mm

Wysokość cięcia, piła 350 mm, 45*

72 mm

Prędkość obrotowa piły

4000 obr/min

Moc silnika

5 kW

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Dotnij mnie! Nowa wizja formatowania Przemysł, BIZNES - Pilarki formatowe od prawie stu lat opierają się na tej samej zasadzie działania i niemal identycznej budowie. Co zatem jest tak rewolucyjnego w nowej koncepcji, którą przedstawiła światu włoska marka FIMAL – wyjaśnia Grzegorz Chylak z firmy TEKNIKA.
Hashtagi: #Przemysł #BIZNES

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #BIZNES   #Transport