BIZNES Gospodarka

Certyd odchudza warszawską starówkę

Data publikacji: 2016-03-07
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Certyd odchudza warszawską starówkę
Kategoria: BIZNES, Gospodarka

Białostocka spółka LSA dostała zamówienie na dostawę kruszywa potrzebnego do odciążenia sklepień kompleksu zabytkowych kamienic na Rynku Starego Miasta w Warszawie.

Certyd odchudza warszawską starówkę BIZNES, Gospodarka - Białostocka spółka LSA dostała zamówienie na dostawę kruszywa potrzebnego do odciążenia sklepień kompleksu zabytkowych kamienic na Rynku Starego Miasta w Warszawie.

Certyd odchudza warszawską starówkę

Kompleks jedenastu kamienic stanowiących Muzeum Warszawy na stołecznej starówce będzie miał odchudzone i cieplejsze stropy dzięki lekkiemu kruszywu Certyd z Białegostoku.

Warszawskie Stare Miasto to wyjątkowe miejsce. W 1980 r. zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Korzenie tego miejsca sięgają XIII wieku.

Wspomniane kamienice stanowią kompleks muzealny i znajdują się na najbardziej reprezentacyjnej północnej pierzei starówki, zwanej Miejską (wcześniej Dekerta). To przykład XVII-wiecznej architektury mieszczańskiej, bogatej w architektoniczne zdobienia. Przed wojną gromadzono tu zbiory z Muzeum Narodowego. Podczas II wojny światowej miejsce to zostało zniszczone w ponad 80-procentach. Choć praktycznie od razu je odbudowano, to od 1954 r. obiekty te nie przechodziły żadnych remontów. Aż do 2015 r., kiedy to postanowiono poddać je kompleksowej modernizacji (pod okiem konserwatora zabytków).

Na zewnątrz widać juz odnowione fasady. Kolory są dokładnie takie same, jak po odbudowie ze zniszczeń wojennych. W środku prace zakończą sie w tym roku. Pełną dostępność dla zwiedzających obiekt zyska w roku przyszłym.

– Nasze kruszywo zostało użyte do odciążenia sklepień, które jednocześnie będą cieplejsze i lepiej niż wcześniej wygłuszone akustycznie – mówi Piotr Olszak, główny logistyk z LSA, producenta kruszywa. – Dodatkowo dzięki kruszywu Certyd taki strop będzie mógł przyjmować teraz większe obciążenia niż wcześniej. To bardzo wygodne rozwiązania dla użytkowników budynku.

– W obiektach zabytkowych i to tej klasy nie pozwala się na żadne kompromisy. W takich przypadkach zastosowanie mają tylko materiały budowlane o najlepszych parametrach. Dlatego cieszymy się, że nasze kruszywo cieszy się takim zaufaniem – dodaje prezes LSA Krzysztof Łuczaj.

Dla LSA to już drugi historyczny remont z udziałem Certydu. W końcu roku firma otrzymała zlecenie na dostawę kruszywa do Tenczyna, gdzie znajduje się XIV-wieczny zamek, kiedyś jeden z kilku w na szlaku orlich gniazd. Niegdyś był porównywany do krakowskiego Wawelu, ale historia obeszła się z nim bardzo brutalnie. Dziś zostały z niego głownie mury. Jednak obiekt przechodzi remont, dzięki któremu turyści będą mogli go zwiedzać. Tu też Certyd też został użyty do odciążenia sklepień.

Kruszywo Certyd produkowane jest w Sowlanach, niedaleko Białegostoku. Technologia jego wytwarzania to efekt prawie 15 lat prac naukowych prezesa spółki – Krzysztofa Łuczaja. Proces produkcyjny chroniony jest szeregiem patentów na całym świecie. Lekkie kulki są niezwykle wytrzymałe, przez co z powodzeniem zastępują tradycyjne kruszywa pozyskiwane metodami degradującymi środowisko. Certyd może znaleźć zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym , budowie hal przemysłowych, drogownictwie, a nawet w ogrodnictwie, jako warstwy drenażowe.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Certyd odchudza warszawską starówkę BIZNES, Gospodarka - Białostocka spółka LSA dostała zamówienie na dostawę kruszywa potrzebnego do odciążenia sklepień kompleksu zabytkowych kamienic na Rynku Starego Miasta w Warszawie.
Hashtagi: #BIZNES #Gospodarka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #BIZNES   #Gospodarka