BIZNES Infrastruktura Maszyny

Budimex i YouNick Mint szukają innowatorów – do zdobycia nawet 3 mln złotych

Budimex dzięki YouNick Mint jako pierwsza firma budowlana w Polsce wkracza w świat otwartych innowacji - szuka ciekawych projektów i wynalazków z branży

Data publikacji: 2017-03-29
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Budimex i YouNick Mint szukają innowatorów – do zdobycia nawet 3 mln złotych
Kategoria: BIZNES, Infrastruktura

Budimex dzięki YouNick Mint jako pierwsza firma budowlana w Polsce wkracza w świat otwartych innowacji – szuka ciekawych projektów i wynalazków z branży budowlanej.

Budimex i YouNick Mint szukają innowatorów – do zdobycia nawet 3 mln złotych BIZNES, Infrastruktura - Budimex dzięki YouNick Mint jako pierwsza firma budowlana w Polsce wkracza w świat otwartych innowacji - szuka ciekawych projektów i wynalazków z branży budowlanej.

Kiedy na niezliczonych placach budowy prowadzisz prace o łącznym rocznym koszcie prawie 5 mld zł, nawet najdrobniejsze usprawnienie może przynieść miliony złotych oszczędności albo dodatkowych zysków. To może być cokolwiek – informatyczny system ewidencji i kontroli stanu magazynowego szalunków, lepsza wełna izolacyjna albo wyspecjalizowany robot pomagający człowiekowi przy trudnych, niebezpiecznych czy bardzo precyzyjnych pracach.

Takie ulepszenia można wymyślać w swoich własnych działach badań i rozwoju, ale warto też poszukać ich na zewnątrz. I właśnie do takiego świata otwartych innowacji poznański fundusz inwestycyjny YouNick Mint będzie wprowadzał Budimex SA – jako pierwszą dużą firmę branży budowlanej w Polsce. Partnerzy zapraszają wynalazców do przedstawiania swoich pomysłów. Do zdobycia – dofinansowanie, wsparcie ekspertów i możliwość komercjalizacji.

Jakie projekty można zgłaszać?

Budimex i YouNick Mint są zainteresowani rozwiązaniami z czterech obszarów (w załączniku zamieszczamy dokładną listę wyzwań oraz rozwiązań, których poszukują YouNick Mint i Budimex):

 proces projektowy
Przykładowe rozwiązania: wizualizacja danych przestrzennych z wykorzystaniem technik np. AR, holografii, infografiki, wizualizacje 2D/3D; systemy bezinwazyjnego pomiaru; platformy zakupowe i przetargowe; platformy integrujące narzędzia inżynierskie i systemy informatyczne.
 proces budowlany
Przykładowe rozwiązania: materiały o podwyższonych parametrach; bezodpadowe i niskoodpadowe technologie i linie technologiczne; maszyny i urządzenia przyspieszające proces budowlany; budownictwo – pasywne, inteligentne, ekologiczne.
 obsługa eksploatacyjna i facility management
Przykładowe rozwiązania: sensory i sieci sensorów do monitoringu; systemy nawigacji i lokalizacji w budynkach i obiektach zamkniętych; narzędzia  i procesy wdrażania nowych funkcjonalności i produktów dla klientów; automatyzacja i robotyzacja procesu maintenance nieruchomości.
 użytkowanie obiektu
Przykładowe rozwiązania: zaawansowane platformy smart home; zarządzanie energią w ramach inteligentnej sieci; interfejs człowiek–maszyna i maszyna–maszyna; technologie konserwacji; technologie renowacji.

Projekty powinny być unikalne technologiczne – nie mogą być kopią już istniejących rozwiązań, ale muszą umożliwiać ochronę np. patentem.

Co można zdobyć?

Najlepsze pomysły dostaną od 1 do 3 mln zł dofinansowania w ramach programu BRIdge Alfa. Do zdobycia są jednak nie tylko pieniądze. YouNick Mint, zgodnie ze swoją filozofią, oferuje tzw. smart money. Fundusz inwestuje środki, ale daje też wsparcie swoich ekspertów na każdym etapie – od założenia firmy, poprzez user i market research, projektowanie, aż po wdrożenie. Firmy potrzebujące przestrzeni biurowej czy magazynowej znajdą ją w YouNick Technology Park w podpoznańskich Złotnikach.

Niebagatelne korzyści wynalazcy będą też mieli dzięki współpracy z Budimeksem. Budowlany potentat też zapewni wsparcie własnych fachowców, dostęp do niektórych danych czy możliwość testowania rozwiązań na placach budowy. A na końcu – dla tych projektów, które okażą się najbardziej wartościowe – szansę komercjalizacji.

Swoje projekty będzie można zaprezentować komisji złożonej z ekspertów YouNick Mint i Budimeksu podczas venture day 26-27 kwietnia 2017 r. w YouNick Technology Park w Złotnikach. Aby wziąć w nim udział, należy najpierw zgłosić swój pomysł na stronie http://www.younickmint.pl/ w terminie do 21 kwietnia 2017 r. (lub do wyczerpania wolnych miejsc). Autorzy wybranych projektów zostaną zaproszeni do prezentacji.

Dodatkowe informacje

YouNick Mint
Fundusz venture capital inwestujący w innowacje z zakresu biotechnologii i farmacji, nowoczesnej diagnostyki medycznej, smart foods, sztucznej inteligencji i chatbotów, domu inteligentnego oraz budownictwa. Działa w formule one-stop-shop, oferując pomysłodawcom smart money – oprócz dofinansowania mogą oni liczyć na eksperckie wsparcie na każdym etapie projektu – od badań rynku poprzez prototypowanie aż po komercjalizację produktu czy usługi.
Obecnie YouNick Mint realizuje działania w ramach programu BRIdge Alfa organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
W podpoznańskich Złotnikach działa także YouNick Technology Park – nowoczesna i wspomagająca kreatywność przestrzeń biurowa, z infrastrukturą przystosowaną także do prowadzenia laboratoriów biochemicznych.
Założycielką i prezesem YouNick Mint jest Dagmara Nickel, przedsiębiorca z 20-letnim doświadczeniem, menadżer stojąca za sukcesem m.in. firmy deweloperskiej Nickel Development. Dagmara Nickel jest laureatką tytułów "Ten, który zmienia polski przemysł" w 2010 r. oraz "Przedsiębiorstwo przyszłości"  w 2016 r.

Budimex
Spółką z blisko pięćdziesięcioletnią tradycją. Liderem polskiego rynku budowlanego. Zatrudnia ponad 6000 specjalistów. Profil jej działalności obejmuje realizację projektów z zakresu infrastruktury: drogowej, kolejowej i lotniskowej, kubaturowych oraz energetyki i przemysłu. Budimex obecny jest nie tylko na rynku polskim ale też zagranicznym. Stopniowo zwiększa również swoje zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) oraz gospodarki odpadami. Od 1995 roku spółka notowana jest na warszawskiej GPW, a od roku 2011 wchodzi w skład indeksu RESPECT – najbardziej odpowiedzialnych spółek giełdowych. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma o globalnym zasięgu – Ferrovial. Grupa Budimex współpracuje rocznie z 12 tys. kontrahentów. W skład grupy wchodzą: Budimex Nieruchomości, Mostostal Kraków oraz Elektromontaż Poznań SA.
Budimex jest jednym z sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – inicjatywy utworzonej w 2010 r., zrzeszającej największych generalnych wykonawców w Polsce w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w branży budowlanej.

BRIdge Alfa
Program BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wspiera projekty badawczo-rozwojowe, tworząc im pomost ku komercjalizacji oraz tworzy platformę porozumienia pomiędzy pomysłodawcami i inwestorami. Jest skierowany do pomysłów znajdujących się w fazie seed, gdzie ryzyko niepowodzenia inwestycyjnego jest największe, ale można je zweryfikować relatywnie niedużym kosztem. Wykorzystanie wsparcia kapitałowego do komercjalizacji prac B+R sprawia, że większą część ryzyka przyjmuje podmiot publiczny, zmieniając po stronie inwestorów prywatnych percepcję opłacalności inwestycji.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Budimex i YouNick Mint szukają innowatorów – do zdobycia nawet 3 mln złotych BIZNES, Infrastruktura - Budimex dzięki YouNick Mint jako pierwsza firma budowlana w Polsce wkracza w świat otwartych innowacji - szuka ciekawych projektów i wynalazków z branży budowlanej.
Hashtagi: #BIZNES #Infrastruktura

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy